Priprema
-
1.
Cvjetove maslačka i ostalog bilja brati na čistom, nezagađenom mjestu. Očišćeni djumbir isjeckati na kolutiće i pomiješati sve skupa sa vodom. Dobro prokuhati, poklopiti, te ostaviti odstajati preko noći. Ja odmah dodam i neprskanu koru narandže i limuna, a sok spremim i dodam ga slijedeći dan pri završetku kuhanja sirupa.
-
2.
Ujutro sok procijediti, dodati mu šećer i kuhati na laganoj vatri uz povremeno, a po potrebi i stalno miješanje do gustine sirupa. Pred kraj dodati sok limuna i narandže i još kratko prokuhati. Tada ga sipati u teglice, odmah zatvoriti i spremiti sa ostalom zimnicom.
Posluživanje
Tako dobiveni sirup, ako je pažljivo pripremljen, jedva da se po okusu razlikuje od prirodnog meda. On djeluje na jačanje organizma, čišćenje krvi i pospješuje probavu. Recept je iz knjige "Ljekovito bilje i njegova upotreba" Richarda Willfort, uz dodatak meni omiljenog bilja i djumbira.
Komentari (18)
Učitaj prethodne komentareProšle godine sam kuhala sirup od maslačka, ali mi baš nije uspio, naime, kad se ohladio u staklenkama skamenio se. U čemu sam pogriješila.
tanja6644 probaj dodati omiljene začine i bit ćeš zadovoljna, dobit ćeš novi sirup.
lidija, sirup si predugo kuhala, pa se previše zgusnuo. Kuhaj ga kraće vrijeme na laganoj vatri dok ne bude gustine kao sirup za pravljenje soka. Možeč izvršiti probu poput pravljenja pekmeza ili džema: stavi malo sirupa na mali tanjurić i ostavi u hladnjaku 10-tak minuta. Tada provjeri da li ti odgovara gustoća sirupa. Nadam se da ćeš slijedeći puta biti zadovoljna. Ako imaš još nekih nedoumica slobodno pitaj!
Pozdravljam vas!
Mislim da bi mogli i mi ovo napraviti, svidja mi se kako izgleda i zvuci jako fino. Inace nekad napravimo med od maslacka i ispadne super.
Samo mi reci, koliko otprilike ovog ostalog bilja, jel ljubicice one samonikle ili? I gdje da nadjem ovo sumsko voce za caj, nisam jos nasla u rinfuzi sumsko voce, najblize tome sam nasla u Lidlu neki vocni mix, koji mi je jako fin kao caj.
Mlade listove trputca i kadulje stavila sam 10-tak listova, ljubičice i tratinčica svega nekoliko, a šumskog voća oko 2-3 žlice. Šumsko voće sam kupila u rinfuzi u Intersparu. Možeš koristiti i taj voćni mix, ako je u vrećici, onda ga prokuhaj u vodi kada i ostalo bilje, te sutradan procijedi. Količinu vrećica odredi sama koliko želiš da se osjeti u sirupu. Usput, nikako da ti pošaljem poruku da sam nekoliko puta gledala u Mercatoru za glutensko brašno i nije ga bilo. Da li si ga u međuvremenu negdje uspjela naći?
super, sviđa mi se dodavanje još ovih par svijetića a pogotovo šumsko voće, sigurna sam da je krajnji rezultat odličan !
Nego, u sastojcima ne vidim koliko stavljaš đumbira ...
Djumbira sam stavila nekoliko šnitica, otprilike komadić veličine 1,5 - 2 cm sam očistila i izrezala na kolutiće. Može ga se i izribati na ribež.
Koliko ispadne meda-sirupa po ovom receptu, koliko teglica. Lp
Dobila sam 7 - 8 teglica srednje veličine (400 g).
Pripravila sam ovaj sirup jos u proljece 2015.-e, nekako sam imala osjecaj da ce biti super pa sam napravila poprilicnu zalihu.
..na svu srecu..
..sad mi je ostalo jos svega par teglica i sigurno cu ga opet raditi na proljece.
Cak se i dragi navukao, stavljao ga je u caj misleci da je med (koristio je i nemetalnu zlicu
). Jedino mu nije bilo jasno zasto je tako rijedak pa sam mu ispricala pricu o sirupu od maslacka.
Oprostite na duzem postu, ali eto.. Trenutno sam prehladjena (inace sam iznimno rijetko u takvom stanju) i tamanim sirupic u velikim kolicinama - najcesce u cajevima - pa sam zeljela odati pocast ovoj divoti. Draga djurdjica55, hvala vam najljepsa na receptu i svako dobro zelim! ***
Hvala i tebi draga amellah na isprobavanju moga recepta i drago mi je da vam se sviđa sirup od maslačka. I nama se jako sviđa, a naročito kada sam dodala i nove biljčice (kadulja, trputac...). Nažalost, ove godine nisam uspjela napraviti novi sirup, ali sva sreća i ja imam od prošle godine zalihe, koji je i sada odličan. Odlična je zamjena za prirodni med kada ga nemam, a ponekad ih pomiješam i tako koristimo. I ja sam malo odužila. Hvala još jednom, pozdrav!