Moj profil

Pretepena juha od graha♥

12

Ovo je fina  krepka međimurska juha  a privukla me  juhica iz emisije 321 kuhaj. U pretraživanju su 2 pretepene juhe, ali ne i od graha. Mojima se jako dopala pa stavljam recept.

Ovo je fina  krepka međimurska juha  a privukla me  juhica iz emisije 321 kuhaj. U pretraživanju su 2 pretepene juhe, ali ne i od graha. Mojima se jako dopala pa stavljam recept.

Sastojci

20 dag dimljenog svinjskog mesa (suha šunka, kare kobasice)
25 dag graha ( ili 1 konzerva graha)
1 žlica crvene slatke mljevene paprike
1 ćen češnjaka
2 kapule (luk crveni)
1 dcl mlijeka
1 crvena mrkva
1 žuta mrkva
malo korjena celera ne previše
prstohvat sjeckanog lista peršuna
3 žlice svinjske masti

Priprema

1.

Skuhati grah koji smo dan prije namočili, ali možete uzeti i konzervu graha ako ste zaposleni  skratite si postupak.. Skuhani grah (dole malo više savjeta za mlade domaćice).

Na  zagrijanojj tavi rastopimo dvije do tri žlice svinjske masti, dodamo na manje kocke  narezano suho podimljeno meso i kratko popržimo,  dodamo slatku mljevenu papriku, ulijemo goveđi temeljac (od mrkve korijena peršina govedske kosti ako imamo ili govedsku Podravka kocku u 1 litri vode ) . Potom dodamo feferon, cijelu glavicu luka,prethodno  kuhani grah,  žutu i crvenu mrkvu na kockice a korijen celera malo jer  celer je jak pa previše celera  promijeni fin okus(sa celerom pažljivo) začinimo soli i paprom i kuhamo cca 20 minuta. Pred kraj kuhanja, dodamo lovorv list i češnjak protisnuti i  napravimo „pretep“, tako što u zdjelici pomiješamo kiselo vrhnje, dvije do tri žlice brašna i mlijeko, te  pritep ili pretep  ulijemo u juhu, i sve zajedno kuhamo još desetak minuta da dobijemo 'pretepenu' juhu pa je posipamo sjeckanim peršinom i poslužimo.

Posluživanje

O grahu: par savjeta za mlade domačice

Kuhanje graha ovisi o tome u kakvoj ga vodi kuhate. Ako je voda tvrda, s mnogo kalcija, duljina kuhanja se može podvosručiti. Tu pomaže onda žličica SB (soda bikarbona) koju stavimo u vodu za kuhanje..

Najveća probavljivost se postigne ako se grah protisne propasira.. a za nadutost tj. napuhnotost pomaže koji listić mente i dolijevanje vruće a ne hladne vode.

Grah će biti ukusniji ako dodate sok od rajčice i papra u prahu. Ako volite šarf dodajte 1-2 feferona.

I najtvrđi grah će se smekšati ako poslije prvog kuhanja vodu bacite, grah ocijedite i prelijte s nekoliko žlica ulja, pa ga stavite poslije nekoliko minuta u drugu hladnu vodu i kuhate.

Grah ne treba jesti prije spavanja zbog nadutosti.

Evo kako su naše bake riješavale  dugo kuhanje graha: očišćeni dobro oprani grah uvečer bi namočile, ujutro ga pristavile. Kuhale bi da zakipi 15 minuta, Zatim vruči lonac, poklopljen bi zamotale u kuhinjsku krpu i stavile u perje(na jedan jastuk drugim jastukom bi pokrile ili umjesto jastuka stare čiste deke ). Ostavile bi nekoliko sati stajati. kad bi došle iz polja grah bi bio mekan. Dodale bi zapršku i grah bi bio gotov.

Umjesto zaprške ja jedan dio graha smiksam štapnim mikserom i dodam 1-2 kapule više da dobijem na gustoći.

Ako pripremate salatu od graha  najbolje je upotrijebiti bućino ulje i luk tj. kapulu izrezanu na kolutove, ako grah pripremate s tunjevinom iz konzerve ili drugom ribom nije potrebno dodavati ulje.Ako se nema bućino stavite maslinovo ili koje imate ali bućino savršeno paše..

Da biste sačuvali grah od žižaka koji ga nagrizaju , najbolje ga u ostavama čuvati u dobro zatvorenim staklenkama a u svaku stavite po nekoliko režnjeva češnjaka u ljusci i 1-2 lovorova lista, staklenke dobro zatvoriti.  Ja bih znala staviti grah ako nije velika količina u hladnjak i  u duboko...

Grah se može dobro sačuvati ako u platnene vreće ili staklenke  koje se obavezno drži na hladnom stavi nekoliko orahovihlistova.

U receptima se navode samo bijeli grah i ostale vrste pod grah (  a to su ostale vrste: trešnjevac, zelenček, puter-grah, sumporaš šarenac, žuti , gradištanac i ima ih još...)

3

Odlična juha, baš ću probati  i ja pratim 321 kuhaj...

Slažem se, ovo je odlična temfana juha sa grahom ali ja ipak više volim (i češće kuham) običan pretepeni grah bez mesa

U Međimurju to zovu TEMFANA župa od bažula ... , kao što si navela, vrnje, brašno ili gustin, ponekad žumanjak, samo tada kada se umješa žumanjak ne smije ponovo provreti