Moj profil

Köln

Köln, Cologne, Keln, Njemačka -četvrti po veličini grad u zemlji, jedan od najstarijih u zemlji, a najveći u pokrajini Sjeverna Rajna – Vestfalija, smješten je na obalama rijeke Rajne na zapadu Njemačke nedaleko od granica s Beneluxom.

 Bye -bye Scotland , bye England  

Isplovismo  tako mi iz luke Hull  prema   luci Zeebrugge  u  plavetnilo 

  MS Pride of York otprilike 11 sati vožnje 🙂

  zelena Škotska ostade u  srcu  ♡.

Iznenađeni suptilnoj  različitost   krajolika kroz koji prolazimo , kroz  Belgiju provozasmo se tek

da bi došli do naše sljedeće destinacije   Köln.

 Na prostoru današnjeg Kölna je u starom vijeku živjelo germansko pleme Ubi koji su osnovali prvo naselje.Rimljani su preuzeli njihovo naselje i nazvali ga Oppidum Ubiorum (Grad Uba) koji je bio značajna rimska vojna baza na granici prema Germanima (granica Rimskog Carstva je prolazila Rajnom).

Grad je rodno mjesto Agripine mlađe, žene cara Klaudija i majke Nerona.

Agripina je isposlovala da njezin rodni grad 50. godine dobije status kolonije (rimskog civilnog naselja u kojem žive rimski građani). Kolonija je po Agripini dobila ime Colonia Claudia Ara Agrippinensium. Od naziva Colonia dolazi današnje ime grada (francuski Cologne), imao jedan od najdužih vodovoda u Rimskom carstvu koji je dovodio vodu s planine Eifel. 90. godine je postao glavni grad rimske provincije Germania Inferior.U srednjem vijeku je Köln bio jedan od najznačajnijih gradova na zapadu Njemačke. Od 785. je bio sjedište nadbiskupa. Kölnski nadbiskup je bio jedan od najznačajnijih u Njemačkoj i izborni knez Svetog Rimskog Carstva (imao je pravo birati cara). Köln je imao status slobodnog carskog grada i bio je član Hanzeatske lige (udruženja trgovačkih gradova srednje i sjeverne Njemačke i baltičkog primorja). Zbog članstva u Hanzi se razvija trgovina i Köln postaje jedna od najvažnijih luka na Rajni.

 Izgubio je status slobodnog carskog grada tokom Napoleonove vlasti. Nakon Napoleonovog pada i ukidanja Svetog Rimskog Carstva je postao dio Pruske. Od sredine 19. st. se razvija industrija i grad se brzo širi. Prostor uz Rajnu je zbog nalazišta ruda bio jedan od prvih centara razvoja industrije u Njemačkoj.
Nakon 1. svj. rata je Köln postao dio demilitariziranog Porajnja i u početku je bio pod britanskom okupacijom. Njemačka vojska se vraća 1936. po Hitlerovoj naredbi. Tokom 2. svj. rata je bio zapovjedni centar i pretrpio značajno bombardiranje. Nakon rata je obližnji grad Bonn postao glavni grad Savezne Republike Njemačke. Glavni grad novoosnovane pokrajine Sjeverna Rajna-Vestfalija je postao Düsseldorf koji je manji od Kölna. Time je Köln izgubio političko značenje, ali je ostao gospodarski centar. Obnovu grada nakon rata je vodio arhitekt  Rudolf Schwarz.

 U Kölnu dočekali smo prvi dan ljeta , imali vremena za razgledati   katedralu (Kölner Dom)  gotički stil gradnje .Posvećena je Svetom Petru i Blaženoj Djevici Mariji.

 Izgradnja  katedrale je započela 1248. god. i trajala je, s brojnim prekidima, do 1880. god., razdoblje od 600 godina.

Duga je 144,5, široka 86,5 metara, a njena dva tornja su visoka 157 metara.

Katedrala je jedna od najvećih svjetskih crkava i najveća gotička crkva u sjevernoj Europi. Godinama je, točnije od 1880. do izgradnje Washingtonskog obeliska 1884. god., bila najvišom ljudskom građevinom. Još uvijek ima drugi po visini crkveni toranj, od kojega je viši samo katedrale u Ulmu, koji je dovršen 10 godina poslije (1890.).

Zahvaljujući dvojnim tornjevima, ima najveću fasadu od svih svjetskih crkava. Kor između stupova ima najveći omjer visine u odnosu na širinu, od svih srednjovjekovnih crkava (3.6:1), nadmašivši time i katedralu u Beauvaisu koja ima malo viši glavni brod. 

 Njeni srednjovjekovni arhitekti su isplanirali veličanstvenu građevinu koja bi udomila relikvijeSveta tri kralja koje je Fridrik I. Barbarossa donio iz Milana, te tako postala mjestom hodočašća u Svetom Rimskom Carstvu. Iako nije bila dovršena u srednjem vijeku, katedrala je "remek-djelo i snažno svjedočanstvo kršćanskog vjerovanja srednjovjekovne, ali i moderne Europe".

God. 2004., katedrala je dospjela na popis "svjetske baštine u opasnosti", kao jedina zaštićena građevina u zapadnoj Europi, zbog planova izgradnje nebodera u njezinoj blizini koji bi znatno narušio njezin izgled. No, nakon što su gradske vlasti 2006. god. odlučile ograničiti visinu planiranih građevina, katedrala je skinuta s tog popisa.

Tijekom svoje apostolske posjete Njemačkoj papa Benedikt XVI. je 18. kolovoza 2005. posjetio katedralu. Tom prigodom je katedralu posjetilo oko milijun hodočasnika.

( foto Josip na ramenu nosi malog Isusa)

 Najslavniji dio katedrale je veliki pozlaćeni Oltar Sveta tri kralja u obliku sarkofaga koji datira u 13. stoljeće. Riječ je o najvećem relikviraju zapadne Europe. U njemu se nalaze kosti i dvije tisuće godina stara odjeća za koju se vjeruje da je pripadala upravo Gašparu, Melkioru i Baltazaru.

Postoji  legenda vezana  uz katedralu. Naime,  graditelj je u to doba sklopio okladu s vragom koji je rekao da će on prije dovesti vodu (misli na Rajnu) u grad, nego li će katedrala biti završena. Tako je i bilo i zbog tog se graditelj htio baciti sa vrha, a sluge vraga tzv. „pakleni psi“ (njem. Höllenhunde) su krenuli za njim da ga uhvate. U ratu su prozori skinuti i vraćeni na mjesto i danas krase ovu divnu građevinu. 

Stara jezgra grada skoro pa u potpunosti bila razrušena u II. Svjetskom ratu, šetalište uz Rajnu s jedne strane i pitoreskne zgrade s druge, omiljeno su mjesto okupljanja stanovnika ovog grada, ali i mnogobrojnih turista koji posjećuju Köln tijekom cijele godine, jer  grad ima mnogo za ponuditi, od muzeja pa sve do noćnih provoda.

Eau de Cologne, ili u prijevodu kolonjska voda, jedan je od najpoznatijih proizvoda iz svijeta umjetno stvorenih mirisa na bazi limunovog ulja , naranče i mandarine .

Danas ga mnogi proizvode, ali original je samo onaj iz Kölna. Najpoznatija marka kolonjske vode u Njemačkoj je “4711”. Ali daleko starija je “originalna kolonjska voda” koju je kreirao Johann Maria Farina. On je svoj parfem prvi put komponirao 1709. godine na Jülichovu trgu, gdje se i danas nalazi sjedište tvrtke. Tu i samo tu, u toj najstarijoj tvornici parfema na svijetu, i dan-danas se proizvodi izvorna kolonjska voda “Farina Gegenüber – Farina prekoputa”. Oni koje zanima povijest originalne kolonjske vode dolaze u grad na Rajni sa svih krajeva svijeta.Da biste krenuli u obilazak kuće mirisa ‘Farina' u Kölnu nije vam potrebna klasična ulaznica. Odmah na ulazu dočekuje vas hostesa sa staklenom bočicom-ulaznicom u rukama. Nakon što vas pošprica s malo kolonjske vode koja se u toj kući proizvodi već 300 godina uvučeni ste u svijet baroka, balskih haljina i ogromnih perika.Talijan Giovanni Maria Farina, otac originalne kolonjske vode, bio je najbolji ‘nos' svoje obitelji. Po uzoru na njegovu baku, čuvenu aromatičarku Gennari, dijelio je ljude na dvije grupe: one koji dobro mirišu i one koji loše mirišu. Putovao je u London, Rim, Rotterdam, Madrid, Beč i mnoge druge gradove s ciljem da skupi sve mirise svijeta. Bio je majstor za destilaciju alkohola i aromatizaciju kao rijetko tko iz toga vremena. Nakon što je pronašao formulu za savršenu kolonjsku vodu, napisao je svom bratu Giovanniu Batisti: "Pronašao sam miris koji me podsjeća na talijanska jutra, na planinske narcise i cvjetove naranče odmah nakon kiše. Ovaj miris me osvježava, ojačava moj razum i maštu".

Obilazak kuće mirisa Farina koja i dalje stoji na istom mjestu kao prije 300 godina jedinstvena je i po tome što vas u obilazak vodi glumac u kostimu iz rokoko-kostimu koji priča njemački s jakim talijanskim naglaskom. Imate osjećaj da vam gospodin Farina osobno odaje tajne pravljenja parfema koji je osvojio čitav svijet.

 Kako nismo imali baš vremena ovaj puta obići sve što bi nam bilo interesantno  prošetasmo do obližnjeg mosta koji premošćuje rijeku Rajnu  , poznati Hohenzollern most

koji je postao svojevrsni simbol ljubavi jer ga krase milijuni lokota  koje ljudi postavljaju kao simbole svoje vječne ljubavi a kjučič bacaju u rijeku .

 usput  prolazimo i pored poznate   Kölner Philharmonie

Koln je naravno  poznat po svom pivu koje je nam je  nakon brze i kratke šetnje, taman fino rashađeno leglo na sparni prvi dan ljeta.

Zavirismo nakratko  i u Hohe strasse i Schildergasse najatraktivnie ulice za kupovinu, koje nastavljaju se jedna na drugu te su zajedno duge samo  nešto više od jednog kilometra ali  se za čas  možete izgubiti u masi ljudi, zabavljača, prosjaka…

 Uz ovdje nezaobilazu ponudu odličnih  pretzels i doughnuts

 i sličicu mladenke za kraj ove slikopričice

  ostavljamo predivan Koln ,vrijeme je za krenuti dalje ....

 (izvor dijelova  teksta Wikipedija)

:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o slici i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.