Moj profil

ღ Bologna

 Talijanski gradovi često imaju nadimake ...kao naprimjer , "Rim vječni grad", "Brescia la Leonessa d'Italia".

Bologna ima čak  tri nadimka .Nazivaju je “la Dotta, la Grassa, la Rossa”.

"Dotta" jer je  u njoj smješteno  najstarije sveučilišta  , koje je  među svojim studentima imalo među ostalima  Dantea i Petrarca-u.

"Grassa "zbog gastronomije poznate diljem Italije i širom svijeta .... Mortadella, tagliatelle, tortellini in brodo, lasagne, piadine, squacquerone....

"Rossa" zbog više razloga:  crvene opeke s kojima su se gradili tornjevi i palače; zbog  povijesno političko rasuđivanje stanovnika Bolonje, odlučno crveno;

i najzad zbog  crvenih  automobila  Ferrari i Ducati (i manje crvenih Maserati i Lamborghini).

Bologna, glavni grad   pokrajine Emilia-Romagna, nastala je na ostatcima etruščanskog grada Felsine  bogate povijesti, zanimljive arhitekture,  i legende koje je  prate te najstarija sveučilišta na svijetu čine  je jedinstvenim i neizostavnim  za jednodnevno razgledavanje   na našem putu.

 Grad je tijekom svoje burne povijesti bio  po važnosti drugi grad iza Vatikana i privremeno sjedište papinske stolice.

Međutim taj povlašteni položaj nije ostao zapisan u kamenu , u jednom trenutku razvio i otvoreni sukob s Vatikanom oko dokazivanja važnosti gradova .

Tijekom sedamnaestog i osamnaestog stoljeća doživljava svoj procvat u umjetnosti, kulturi na svim razinama te postaje jednim od važnijih gradova tadašnje Europe.

Mnogi ovaj znameniti grad proglašavaju drugim najljepšim u Italiji, možda odmah iza Venecije zbog arhitekture koja je zadivljujuća🙂



Još jedna arhitekturalna značajka Bolonje su nadsvođeni trijemovi, arkade.

Nadsvođeni trijem se u tadašnje vrijeme pripisivao javnom dobru te se na temelju njega mogao dobiti odbitak poreza.

I tako  dok je većina zgrada bila nadsvođena najbogatiji građani su gradili svoje zgrade bez takvih trijemova ne bi li tako pokazali i potvrdili svoj dobrostojeći status.

Glavna ulica Via Rizzoli vodi do trga Piazza de Porta Ravegnana čijim prostorom dominiraju dva velika tornja.  Torre degli Asinelli (97,20 m.) i Torre della Garisenda (48 m.) iz 12. st

Oni su samo mali podsjetnik na 12. i 13. stoljeće kada ih je, prema pretpostavkama, bilo oko 180.

Točan razlog velikog broja tornjeva ni danas nije točno poznat.

 Na veći toranj, Asinelli, može se  uspeti  preko petsto stepenica da bi došli do vrha tornja.

Upola manji i vidno nagnutiji toranj, nazvan Garisenda, nije otvoren za javnost, a ono što je iznimno interesantno jest da ga se spominje u epskom pjevu Dante Alighierija, “Božanska komedija”.

 U ostale znamenitosti Bolonje koje svakako vrijedi vidjeti spadaju Neptunova fontana, smještena na Piazza del Nettuno, koju je u šesnaestom stoljeću izradio Tommaso Laureti koju eto nismo imali prilike vidjeti jer je restauriraju .

Bolonja poznata pod nadimkom  " la grassa” . Tome nadimku vjerojatno pridonosi i najveća europska tržnica.

Specijaliteti koji imaju svoje porijeklo u Bolonji ili bližoj okolice su pašta ,mortadela, parmezan, aceto balsamico, vino Lambrusco.

Od jela najpoznatiji su  naravno Spaghetti Bolognese 

Špagete Bolognese nastale su prema legendi tijekom drugog svjetskog rata.

Naime, američki i engleski vojnici su prolazeći kroz regiju Emilia jeli Bolognese ragu s tagliatellama, te su u povratku u svoju domovinu naručivali ovo jelo ,ali im je ono bilo servirano sa špagetima.

Kad su godinama nakon počeli turistički odlaziti u Italiju  u restoranima su  tražiti ovo novo jelo Spaghetti Bolognese,koje su Talijani  prihvatili i stavili na svoje menije.

Bologna je  grad u kojemu možete vidjeti brojne ulične zabavljače,

umjetnike,glazbenike i sl. Bologna je proglašena UNESCOvim gradom muzike 29. maja2006.

Grad kojeg još zovu grad znanja, dom  je najstarijeg sveučilišta na svijetu (osnovanog 1089. godine), na kojem su se školovali i brojni poznati talijanski književnici, poput Dantea, Petrarce i Boccaccia ,pape Alexandera VI, Nikole Kopernika, Luigia Galvanija a predavači su bili Albrecht Dürer, Carlo Goldoni i mnogi drugi

Univerzitet u Bologni, osnovan 1088. je najstariji postojeći univerzitet u Evropi, bio je važno središte evropske intelektualnog života u srednjem vijeku. Laura Bassi je 1732, bila prva žena koja je službeno primljena na studij u Evropi.

Za vrijeme Napoleona, sjedište univerziteta je preseljeno na današnju lokaciju u Via Zamboni (bivši Via San Donato), na sjevero-istok grada. Danas univerzitet ima 23 fakulteta, 68 odjela i 93 knjižnice, koje su razbacane po cijelom gradu. Četiri studentska kampusa razmješena su obližnjim gradovima CesenaForlìRavennaRimini. Bologna je i danas živ univerzitetski grad, kad počnu predavanja stanovništvo grada naraste od 400.000 na više od 500.000 stanovnika, dobar dio studenata je iz programa Erasmus i Socrates, evropskog programa razmjene studenata.

Univerzitetski botanički vrt - Orto Botanico di Bologna dell'Università, osnovan 1568, je četvrti po starosti u Evropi. U Bologni djeluje i depadansa američkog univerziteta Johns Hopkins, pod imenom SAIS Bologna Center.

U okolici Bolonje razvila se značajna auto moto industrija.U dvadesetak kilometara udaljenom gradiću Maranellu Enzo Ferrari osnovao je tvornicu Ferrari, a također svjetski poznate marke Lamborghini i Ducati također imaju svoje tvornice u blizini Bolonje

 Ostatak dana proveli smo razgledavajući centar Bologne i  često stajući na kave, sladolede, pauze, međuručak i večeru...Pored svih tih mirisa uokolo teško  bi se i  moglo odoliti.

korišteni djelovi  teksta wikipedia  i viaggiatrovaama

:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o slici i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.