U Africi će žabe ići "kwaak-kwaak", u Kini "guo-guo", u Finskoj "kvak-kvak", a u Ukrajini "kwa-kwa". Kako krekeću i na drugim svjetskim jezicima te još puno toga o žabama pogledajte u jedinstvenom lokvarskom Muzeju žaba.
Moram priznati da kada sam prvi puta čula da idemo u posjetu Muzeju žaba, nisam ostala previše impresionirana. Svaka čast El Panču i Toru, ali žabe nekako nisu moja vrsta životinje, a ni poljubac lijepe princeze i krastače-princa nije nešto o čemu bih previše maštala...
I tako dođosmo u Lokve, pored kojih sam već prolazila barem stotinu puta, ali u koje nisam nikad svratila ili pomislila zašto se baš zovu Lokve? Dakle, svašta čovjek nauči - Lokve svoje ime duguju baš tom mnoštvu lokvi i lokvica u kojima obitavaju žabe. Zbog neobičnog načina rekreacije - lova na žabe i gastronomske strasti prema njihovim kracima, same stanovnike Lokava u prošlosti su čak pogrdno zvali i "Žabarima".
Zanimljivo je i da su žabe gatalinke koje predviđaju vremensku prognozu Lokvari držali doma kao kućne ljubimce u staklenkama u koje bi im stavili male ljestve. Kada bi se žaba popela na vrh ljestava, značilo bi da se bliži kiša, a kada bi se skrivala dolje, najavljivala bi lijepo vrijeme.
Tako da nas nimalo ne čudi da je baš žaba postala prepoznatljivi simbol Lokava na kojem poduzetni Lokvari grade njegovu turističku promidžbu.
A u samom srcu Lokava smjestio se Muzej žaba, jedinstvena institucija, jedina takve vrste u Hrvatskoj koju je utemeljila gđa Andrea Gašparac Zorc. Za sve nas nevjerne Tome ;), ovdje se stvarno može naći sve od A-Ž o žabama: od raznih predmeta vezanih uz te skakutave vodozemce, prepariranih primjeraka, egzotičnih i posebno vrijednih žaba iz cijelog svijeta, brojnih "žabljih umjetnina" pa sve do prikaza razvoja žabe od punoglavca do odrasle žabe. Ima tu doista svega: od igračaka, kiča pa do pravih umjetničkih djela, a zbirka je stvarno impresivna, sadrži preko 1000 eksponata od kojih je većina vlasništvo obitelji Gašparac, a dio pripada i donacijama obitelji Pleše i Miladinović.
Muzej ima i žive žabe u vivarijima i terarije s punoglavcima, što je posebno zanimljivo djeci. Za organiziranih posjeta prikazuju se dokumentarni filmovi te audio i videozapisi o žabama. Za odrasle tu je kušaonica afrodizijačkog likera od šumskih plodova "Žablje krvi", a za djecu mnoštvo suvenira - igračka žabe i bomboni u obliku žabe.
Još jedna zanimljivost. Naime, i žabe su izbirljive, one obitavaju samo na području gdje je voda kvalitetna i nezagađena pa otuda i slogan koji pozdravlja posjetioce na samom ulazu u muzej: "Gdje je žaba tu je voda, gdje je voda tu je život".
Ako i vas kojim slučajem put nanese u ovo mjesto, jugozapadno od Delnica, makar i bili skeptični prema zelenim "kre-kre" bićima, svakako preporučam zaustavljanje i posjet ovom jedinstvenom muzeju. Jer nakon svega viđenog, ostaje misao: i žabe mogu biti baš cool. Pogotovo gatalinke.
A budući da često loše predviđam vrijeme, ne bi baš bilo loše da i ja kod kuće imam svoju malu zelenu prognostičarku. 😉
:(Još nema komentara