Preskoči na glavni sadržaj

Zamalopanj torta

60

Nije prvi put da se nadjem u takvoj prici – krenem da pravim jedno, i usput, iz nekakvih razloga, promijenim putanju. Ovoga puta bi sve bilo u redu, da se nasao cetvrtasti pleh adekvatne kolicine. Ali nije. I onda umjesto Panj torte, ispadne Zamalopanj torta :) Mada, krajnji rezultat nas je bas obradovao :)))

Nije prvi put da se nadjem u takvoj prici – krenem da pravim jedno, i usput, iz nekakvih razloga, promijenim putanju. Ovoga puta bi sve bilo u redu, da se nasao cetvrtasti pleh adekvatne kolicine. Ali nije. I onda umjesto Panj torte, ispadne Zamalopanj torta :) Mada, krajnji rezultat nas je bas obradovao :)))

Sastojci

Tamne kore – za jednu koru potrebno je
3 kom jaja
3 kasike secera
1 kasika gustina
2 kasike brasna
Svijetla kora
3 kom jaja
3 kasike secera
1 kasika gustina
2 kasike brasna
Za natapanje kora
domaci sok od malina sa malo ruma
Za ukrasavanje
oko 250 ml slaga (ja sam koristila gotovi slag)
oko 70 g sitno ribane cokolade

Priprema

1.

Za kore: mutiti zumanca posebno sa secerom, pa im polako varjacom mijesajuci dodati umucena bjelanca. U tu smjesu polako umijesati ostale suve sastojke. Peci u cetvrtastom (nevelikom) plehu – mjeru pleha ne znam, al recimo 30×45 cm. Koji cenat gore dolje, ne mari :)

2.

Sve kore ohladiti, ostrim nozem im tanko odstraniti krajeve – od tih krajeva kod mene je poslije nastao Snjesko Bijelic na vrhu :)

Image
3.

Mljevene orahe popariti vrelim mlijekom. Margarin doooobro umutiti sa secerom u prahu. Cokoladu na pari otopiti. Polagano umijesati sve sastojke.
Ja sam ostavila pripremljen fil da se doooobro ohladi, tek sam poslije filovala kore.

4.

I to na sljedeci nacin: tamnu koru poprskam sokom od maline, pomijesanim sa malo ruma, deblji sloj fila, svijetla kora, malina+rum, fil, opet tamna kora, malina+rum, fil. Preostalim filom obigram oko cijele torte.

5.

E, onda sam se ja malko poigrala ostacima kore, pa uz pomoc slaga napravila Snjeska.

Posluživanje

Torta je izdasna, ukusna, nije preslatka.
Prijatno!

29

Volim kreme s orasima. Klasika!

divna torta kako god da se zove 10+++

jbt, ja tek sad vidim da sam u uvodu napisala “pleh adekvatne kolicine” :looooool:

Kako je tebi ispao recept?

Poslikaj i pohvali se! :)