Preskoči na glavni sadržaj

Vranjska przenica

360 minuta
14

Ovo je jelo kome sada definitivno nije vreme, ali eto, pronadjoh u zamrzivacu kocku ovog delikatesa od zimus.Iskreno, samo sam pomagala u pripremi, tako da molim Vranjanke, a i leskovcanke, da pomognui i daju bolju , potpuniju i precizniju verziju recepta. Nisam ga nasla nigde na netu, pa smatram da je bolje da se kako tako zabelezi nego nikako. Pravi sam Vuk Karadzic ali nema veze. Samo jedno znam..Ko jednom ovo proba, nikad vise nece traziti ni cvarke ni srpzu.. :)

Ovo je jelo kome sada definitivno nije vreme, ali eto, pronadjoh u zamrzivacu kocku ovog delikatesa od zimus.Iskreno, samo sam pomagala u pripremi, tako da molim Vranjanke, a i leskovcanke, da pomognui i daju bolju , potpuniju i precizniju verziju recepta. Nisam ga nasla nigde na netu, pa smatram da je bolje da se kako tako zabelezi nego nikako. Pravi sam Vuk Karadzic ali nema veze. Samo jedno znam..Ko jednom ovo proba, nikad vise nece traziti ni cvarke ni srpzu.. :)

Sastojci

za
koliko ispadne cvaraka od jedne prosecne svinje od recimo 120 do 140 kg
20 do 30 strukova praziluka
1 celo pile ili petao
10 paprika crvenih, osusenih, sa nize ili venca
po ukusu soli
po potrebi vode

Priprema

1.

Ovo jelo se sprema u vreme svinjokolja. Dakle, iz kazana u kome ste istopili mast odlijte istu i ostavite cvarke sa malo masnoce po dnu kazana

2.

Dolijte vodu da bude negde do polovine kazana

3.

Ocistite praziluk, isecite ga na kolutove, pa dodajte u kazan

4.

Dodajte i celo pile i teletinu

5.

E sad…velikom drvenom varjacom, nalik na veslo, to na jugoistoku Srbije ima svaka seoska kuca, mesajte, mesajte, mesajte…Posto je svinjokolj, tu su negde i muski, pa i oni pomazu…

6.

To traje dok se masa sasvim ne ujednaci i cvarci ne istope, a sve lici na gustu krem corbu

7.

Posloliti, dodati cepane suve paprike pa kuvati dalje, da se masa tesko odvaja od varjace, tj vesla :)

8.

Kuvanje traje satima, ja sam navela 6, moze i manje ako je masa manja, ako je veca, trajace vise

9.

Kad mast ispliva na povrsinu i pocne da baca sitne mehurice, gotovo je

10.

Vranjanci gurnu kaziprst u vrelu masu i probaju…Kazu da ne pece, videla sam to sto puta, ja nisam probala…

11.

E sada treba kutlacom vaditi masu, cediti je dobro kroz cediljku da se iscedi mast i odvoje kosti od pileta

12.

Slagati u kofe i zimi zahvatati koliko treba i uzivati…

13.

Prelepo je i mnogo manje amsno od cvaraka…..

Posluživanje

Ja ne znam tacno u koju kategoriju ovo spada, mi jedemo kao predjelo , seceno na kriske uz sir i tursiju. Iscedjena mast se maze na hleb, ima crvenkastu boju i stavlja se u jelo…
Moze se zagrejati pa jesti sa kacamakom..Ma divota kad vam kazem…I da, akcenat je na I , znaci przenIIIIIIIca….. :)

27

Pardon,  kavurmu sam htela reci u trecem redu 🙂

Moja svekrva je bila daleeeeko od modernih verzija ma cega, crevca oni bacaju, u drugim  krajevima se stavljaju u kavirnu.. U przenicu ide ono sto sam navela,o Vranjskoj Banji je rec..tamo kad je svinjokolj, Romi se skupljaju oko kuce gde je to u toku jer se njima daju creva.... I tako...Iznutrice ne idu osim bubrega...

ovo je unapredjena tacnije savremena  verzija przenice

orginalan recept bi izgledao ov

svinjokolj je i nema piletine nema givedine u receptu

orginalni pored napred navedenih su

meso od glave, barene iznutrice /pluca,bubrezi crevca/ i sve ono sto je u receptu vec spomenuto

pozdrav

Kako je tebi ispao recept?

Poslikaj i pohvali se! :)