Priprema
- Vrijeme pripreme:
- 30 min
-
1
Mast, limunov sok i dvije žlice vode istopite na laganoj vatri(ne smije proključeti)
-
2
Polovicu od pola kile šećera, malo po malo dodajte u tekućinu i brzo i neprestano miješajte(pjenjačom) da se ne bi stvorile grudice.
-
3
Kada ste potrošili tu polovicu šećera i dobili finu gustu masu, pojačajte vatru i pustite da zakuha.
-
4
Miješajte i dalje i kuhajte odprilike jednu minutu.
-
5
Maknite sa vatre i preostalu količinu šećera opet malo po malo stavljajte uz stalno miješanje(sada uzmite kuhaču).
-
6
Počet će se stvarati gusta masa i na kraju ćete dobiti “loptu”.
-
7
Ostat će malo masnoće sa strane ali vi kuhačom i dalje miješajte.
-
8
Prebacite masu u posudu, poklopite ju i neka se ohladi(ali neka ostane mlaka)
-
9
U tom trenutku će masa biti malo tvrda ali ju i dalje mjesite ali sada rukama.
-
10
Uzmite malu žličicu vode i dodajte u masu pa prstima mjesite(ljepit će se za ruke)
-
11
Malo šećera u prahu stavite na podlogu, istresite masu pa mijesite dok ne dobijete fino elastično tijesto.
-
12
Nemojte pretjerati sa tom dodatnom količinom šećera da se ne bi opet stvrdnula masa.
-
13
Zamotajte u foliju za svježinu i stavite u zatvorenu plastičnu posudu.
-
14
Što duže bude stajala, masa će biti ljepša a napravite ju dan prije nego što ćete s njom raditi.
-
15
Boje i ekstrakte dodajte po želji i ako ste masu razrijedili tekućom bojom opet se malo pomozite šećerom.
-
16
Oblažite torte, radite ukrase a za veće torte povećajte masu.
91 komentar do sada…
Ovaj recept odličan!!Smjesu sam radila prvi put prošle godine i to sa svinjskom masti! Nisam imala nikakvih problema, za oblikovanje je super za valjanje isto, ali problem se pojavio nekoliko sati nakon što sam ukrasila tortu jer se smjesa počela topiti ali samo na dijelu gdje je krema. Čitala sam da je za ticino masu dobra krema slatko vrhnje (npr. hole) i čokolada za kuhanje (prokuha se). Koju kremu vi koristite da ne dođe do topljenja ticina? Stavila sam sliku torte "morsko dno" na kojoj se vidi da se je otopila masa na dijelu sa kremom.
ispod ticina ni slucajno nesmije ici nista u cemu ima mlijeka,,,,,,,,obavezno tortu premazati butter kremom i onda se nece topiti!!!
Napravila u subotu tortu i krema je bila sa hole šlagom i čokoladom (kao što sam već prije navela, prokuhala sam šlag i čokoladu i pustila da se dosta zgusne), tortu sam držala u frižideru cijelu noć i drugi dan do poslijepodne nigdje nije bila stopljena ticino masa!Stavljam sliku torte Kung fu pande!!
cure čitam vaše komentare i pokušala bih ovo napravit po prvi put, zanima me jel mogu smjesu napravit par dana prije jer bebač ima rođendan pa neću stić to dan prije, i kad se torta treba obložit s tim, jel mogu dan prije pa da stoji u hladnjaku, hoće li izdržati i treba li je valjati preko folije?
da moze se napraviti par dana prije,,drzati u dobro zatvorenoj foliji i prije uporabe dobro izraditi rukama ili cak malo u mikrovalnu da se stopli,,ja ne valjam peko folije samo pospem malo mljevenog secera i kada prekrijem tortu obavezno je drzim u frizideru,,,i uvijek radim dan prije i super bude!!
jedno malo pitanje, kad se stavljaju boje, odmah kad se skuha masa ili kad se ide radit s njom pa se ponovno mjesi ili kako :/
ja radila neki dan..izvrsno, čak sam stavila glicerin umjesto biljne masti..savršeno ispalo.
cure, mogu li se s ovom masom napraviti ukrasi za tortu ledeni vjetar? ne namjeravam koristiti slag od vrhnha, nego biljni. Hvala!
Biljna mast!!!! da li je margarin ili nesto drugo molim vas recite mi
Biljna mast ne margarin.Malo sam nepoštena prema ovom svom receptu jer sam se prešaltala na ovaj http://www.coolinarika.com/recept/domaca-fondan-smesa-za-torte-kolace-figurice/ . Ne treba biljna mast koju moram kupiti u ogromnom pakiranju a treba mi samo komadić.Ovaj fondan od Minje toplo preporučujem