Preskoči na glavni sadržaj

“Slatko od visnje”

40 minuta
38

Kiselkasto-slatka uzivancija!

Kiselkasto-slatka uzivancija!

Sastojci

Potrebno je
1 kg od kostica ociscene visnje
1 kg secera
100 ml vode
2-3 kriske limuna

Priprema

NAPOMENA Dajem recept za 1kg visnje. Ako radite vise omjer visnje i secera je 1:1.
1.

Visnje ocistiti od peteljke, oprati, izvaditi kostice i ostaviti bar 15 minuta da se cjede.

2.

U siru serpu posuti malo secera. Lagano staviti onoliko visnje tako da se pokrije povrsina serpe. Visnje posuti secerom. Znaci redjati red secera – visnja – secera – .....

3.

Serpu protresti tako da se secer zahvati za visnje, pokriti cistom krpom i ostaviti u hladnjaku da odstoji nekoliko sati (preko noci). Za to vrijeme visnje ce ispustiti sok.

Image
4.

Kuvati na srednoj vatri, dodavsi 100 ml vode, dok se sok zgusne. Povremeno lagano pomjesati i rupicastom kasikom skinuti pjenu koja se skupi pri kuvanju. Slatko je gotovo kuvano kada u ohladjen sok na ravnom tanjiru predjemo kasikom i ostane crta.

5.

Pri kraju kuvanja dodati kriske limuna. Kuvati jos 5 minuta.

6.

Vruce slatko izruciti u vruce staklene tegle i zatvoriti vrucim metalnim poklopcem. Staklene tegle uviti kuhinjskom krpom i ostaviti da se same hlade.

Image
7.

Slatko cuvati u spajzu ili hladnjaku.

8.

Ako vam se ne ceka do zime, posluzite ohladjeno slatko ili kao na slici (1) i (2).

Image

Posluživanje

Slatko od visnje mozete cuvati i u zamrzivacu, ali u tom slucaju posle kuvanja pokrijte cistom kuhinjskom krpom, ostavite da se ohladi a potom punite plasticne tegle-posuse.

15

tanja9: Vreme brzo prolazi, i ne zapazis kad ono opet doso vreme visnja: -)).

kako nisam vidjela recept kad je bilo visanja.obozavam visnje.

natasinka: Da se ne stvara secer u dnu tegle, pri sam kraj kuvanja slatka a ovo vazi za sve vrste voca, dodaju se 2-3 kriske limuna. U ovom slucaju kuvanjem limuna stvara se limunska kiselina koja ima ulogu prirodnog konzervansa i cuva slatko od usecerenja- stvaranja secernih grudvica.U protivnom fermentirano slatko nije upotrebljivo! I komentar #12 je upucen tebi.

Kako je tebi ispao recept?

Poslikaj i pohvali se! :)