Preskoči na glavni sadržaj

Slani vjenčići

60 minuta
6

Prekrasno ih je napraviti dan ranije   , jer mogu da stoje dan - dva  i okus im se ne mjenja. A možete ih i zalediti ako vam ostane viška.

Pravim ih za Uskrs je na stolu će biti i previše slatkiša i iz iskustva znam , da se  pored  svih delicija potreban nekad  ovakav slani zalogajčić.  Najbolje je napraviti švedski stol..

Prekrasno ih je napraviti dan ranije   , jer mogu da stoje dan - dva  i okus im se ne mjenja. A možete ih i zalediti ako vam ostane viška.

Pravim ih za Uskrs je na stolu će biti i previše slatkiša i iz iskustva znam , da se  pored  svih delicija potreban nekad  ovakav slani zalogajčić.  Najbolje je napraviti švedski stol..

Sastojci

za
Tjesto : 800 gr mekog brašna tipa 550 i 100 gr tipa 400
40 gr svježeg kvasa, 1 kašikica soli
2 kašikice sitnog šećera, 3 jaja + 2 žumanca
5 dcl mlijeka i oko 100 - 150 ml ulja
Fil: 150 mladog sira ili gaude , 150 gr šunke
200-250 slatkog kečapa, origano, biber
muškatni oraščići , vlasac

Priprema

1.

Sav materijal koji koristimo mora stajati na sobnoj temperaturi.

Pomiješati  meko brašno tip 550 sa oštrim brašnom  , posoliti ga i pristupiti spremanju svježeg kvasca sa mlakim mlijekom.

U posudu od 200 ml usuti 50 ml mlakog mlijeka , kašikicu brašna i izmrviti svježi kvasac. Ostaviti da stoji na toplom mjestu oko 30 do 45 minuta . . Kad nadođe pomiješati ga pripremljenim i prosijanim brašnom i dodajte oko 100 ml ulja . Ostaviti ovu smjesu da narate . Pokriti je sa kuhinjskom krpom .
1.

Kad tijesto nadođe  podijelite ga na 30 do 34 male loptic koje teže oko 50 - 60 gr. Kuglice neka budu velicine breskve .. to je moja mjera .

Pobrašniti dasku gdje razvijate tijesto  koje  može biti dužine oko 12 - 15 cm.

2.

Svaku lopticu  kad razvucemo  umotamo je u rolnicu i zavijamo u oblik pužića - rolnicu.  Kad rolnice umotamo , urolamo obavezno na vrhu napravimo malo udubljenje u koje  stavljamo filu od šunke, sira i kečapa.

Pleh zaštitimo papirom za pečenje kolača i svaku rolnicu premažemo sa uljem . Umiksamo sir , šunku i kečap i sa tom smjesom ukrašavamo svaki pužić. Potrudite se da udubljenje bude dovoljno duboko da ne bi procurila smjesa prilikom pecenja .
1.

Peci na  180 stepeni  oko 35 minuta . Na kraju ih možete ukrasiti sa usitnjenim maslinama.. :)

:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o receptu i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.

Kako je tebi ispao recept?

Poslikaj i pohvali se! :)