Preskoči na glavni sadržaj

Rucak Jana Častvenog

4

Evo jednog divnog prazničnog rucka koji nam poklanja Libero Markoni, a ja ga poklanjam vama,naročito baki todebo,da uživate u čitanju a možda i spremanju.Ne zamerite mi volim ovakve recepte imaju neku dozu nostalgije za proslim vremenima.

Evo jednog divnog prazničnog rucka koji nam poklanja Libero Markoni, a ja ga poklanjam vama,naročito baki todebo,da uživate u čitanju a možda i spremanju.Ne zamerite mi volim ovakve recepte imaju neku dozu nostalgije za proslim vremenima.

Sastojci

2 mlade guske
1 velika guska
nekoliko plovčijih jaja

Priprema

1.

Ovaj rucak malo prelazi granice naših mogućnosti, ali šta možemo kad je ukusan.Prvo se iznosi na sto palenka od 26 gradi.Eto vidite, to već nije za svakoga.Uz palenku, rakiju od jabuka, iznosi se i stakleni bokal bunarske vode.Onda se servira supa sa domaćim rezancima, kuvana od dve mlade guske(neljubljene).Zatim se iznosi istranžirano kuvano meso od te dve mlade guske i sos od rena.Onda pivo, malo kuvane šunke i nekoliko plovčijih kuvanih jaja, koja se ne seku, već stoje na širem delu.Posle toga se služi slatko od celih kajsija, pije se hladna voda i brišu usta servijetama, koje domaćica odmah iznosi i zamenjuje novim.Nove servijete, novi tanjiri.Plitki.Sa strane viljuške i oštri noževi.Na stolu cela, velika pečena guska, koju Jan Častveni tranžira pred gostima i svakome, prema simpatijama, stavlja komade u tanjir.Krompir, pečen u masti gde se pekla guska, dodaje domaćica ogromnom kašikom.Na stolu šafolj sa sosom od kiselih krastavćića.Ali nije obavezan.Pije se vino koje je Jan Častveni spremio samo za domaće potrebe.Ono je jako iako nema etiketu.Na kraju dolazi carski kuglof, koji je božanstven.Čaša vina, zalogaj kuglofa.Sve tako dok ne iznesu gramofon sa lakiranom kutijom.A već kad počne kafa, dolaze devojke da igraju u popločanom dvorištu valcer”Stupavska krčma je smutna”.Tada gosti na brzinu presvlače košulje i pojavljuju se orni na kućnoj igranci.

12

Savršeno….. nemam riječi…..

Nekada , se ljudovalo…bas ljudovalo .. i to se iz svakog tvog recepta vidi : toliko topline, toliko opisane bliskosti , detalja pred kojima , dok ih citas , kao da zivis zivot ondasnji, kao da si deo te idilicne slike , deo trenutka … Hvala papomojsije..U pravu je baka todebo, ne postoji ocena … Jednom recju, prelepo …

eh, da…ova tvoja ‘’štiva’’ najviše volim…nisu to samo recepti, to su priče o ljudima, običajima…kao da smo svi junaci nekog romana… divno…

Kako je tebi ispao recept?

Poslikaj i pohvali se! :)