Ako želite da istinski obradujete bližnje,posebno mališane,predlažem vam da prikupite ‘’otpad’’( rolne papira,kutijice,novinsku hartiju…) i otvorite radionicu. Večeras ću vam ponuditi tehniku papir-mašea koja je jednostavna,bezbedna za decu i pruža mnogobrojne mogućnosti. Pored ove uz ‘’recept’’ postaviću seriju fotografija sa ‘’eksponatima’’. Nadam se da ćete uživati kao što sam i ja… :)))
Ako želite da istinski obradujete bližnje,posebno mališane,predlažem vam da prikupite ‘’otpad’’( rolne papira,kutijice,novinsku hartiju…) i otvorite radionicu. Večeras ću vam ponuditi tehniku papir-mašea koja je jednostavna,bezbedna za decu i pruža mnogobrojne mogućnosti. Pored ove uz ‘’recept’’ postaviću seriju fotografija sa ‘’eksponatima’’. Nadam se da ćete uživati kao što sam i ja… :)))
Sastojci
Priprema
U dubljoj posudi, najbolje kofi, razmutite lepak sa vodom. Uvek pravite manje količine, pa dodajte, vodu sipajte polako i pazite da vam se ne naprave grudvice. Kad ste dobili željenu gustinu ( poput štirka),sipajte manju količinu u širu, pliću činiju.
Staru novinsku hartiju isecite ili iscepajte na ‘’šlajfne’’(trake) i manje parčiće.
a) Ako pravite maske, kugle,’‘glave’‘za lutke, naduvajte balon odgovarajuće veličine i nanosite novine dobro namočene u lepak. Vaši mališani obožavaće da se ‘’brljaju’’ (lepak se lako pere mlakom vodom). Tokom rada pazite da ne ostanu’‘rupe’’. Nanesite nekoliko slojeva hartije i ostavite da se suši. Sušenje traje dan-dva u zavisnosti od veličine eksponata i sloja hartije.
Potom pažljivo na vrhu, probušite balon i izvucite ga. Ako želita masku,(ili činiju, na pr.) presecite skalpelom na pola. Onda možete oslikavati, a kad se boja osuši, izlakirati bezbojnim lakom.
b) za venčiće, ili neke druge oblike koristite samo gužvanu novinu bet punjenja.
c) ram tza sliku napravili smo od obloženog kartona, malo pirinčanog papira, perlica i, naravno boje.
PAŽNJA: Deci nikako nemojte davati da premazuju lakom!
Posluživanje
Sve ostalo je stvar vaše mašte,a na sledećim stranicama videćete nekoliko predloga i onoga što je ‘’ispalo’’ iz radionice ‘’Cvrčak- Sneca i deca’’ :)
Bedekice draga, nisam htela da ti ‘’lepim’‘komentar uz dečaka od malopre: naravno da obožavaš kad si mama one šećer-bonbonice! :))))
Kako je tebi ispao recept?
25