Ne samo da su mekani i ukusni nego i veoma brzi. A sare, e one su djeci su jako interesantne a lagane za iscrtati.... :)
Ne samo da su mekani i ukusni nego i veoma brzi. A sare, e one su djeci su jako interesantne a lagane za iscrtati.... :)
Sastojci
Priprema
Zagrijati mlijeko, puter i med da bude mlako (120 F). Dodati jaje i umutiti sa mlijekom.
Pomijesati polovicu brasna sa solju i germom i mijesiti zitko tijesto dodavajuci polako mlijeko. Mijesiti nekoliko minuta a potom dodavati ostatak brasna malo po malo dok ne utrosimo svo brasno.
Mijesiti desetak minuta dok ne dobijemo glatko i sjajno tijesto. Ostaviti da odmara 10 tak minuta.
Pripremiti vecu tepsiju, obloziti je papirom i posuti brasnom.
Umutiti kakao sa malo tople vode i napraviti pastu. Dodati pola zumanca u to i pripremiti kist za iscrtavanje. Drugo pola zumanceta koristiti da se dobije zuckasta sjena oko sara ili dodati malo vode i premazati peciva kako bi dobili sjajnu koricu.
Tijesto staviti na pobrasnjenu podlogu i podijeliti na 100 grama loptice. Ja sam dobila 11 loptica. Premijesiti, oblikovati u loptu i stavljati u tepsiju praveci razmake izmedju kako se peciva ne bi dodirivala kad se narastu. Kad smo oblikovali sva peciva polako ih dlanom spljostiti ali ne previse, samo toliko da imaju ravnu povrsinu. Ostaviti da se uduplaju na toplom mjestu pokrivene sa lanenom salvetom.
Ugrijati rernu na 400 F (205 C) pa peci peciva 9 minuta ili dok ne pocnu rumeniti. Izvaditi iz rerne i lagano iscrtavati sare po zelji. Mozete ih samo posuti brasnom poslije toga ili premazati preostalim zumancom sa dodatkom malcice vode ili umutiti jaje i malo vode i premazati.
Vratiti ih u rernu jos 10tak minuta. Potom iskljuciti i otvoriti rernu i ostaviti ih jos 2-3 minuta u rerni. Uzivati dok su vruca :)
AKO NE SARAS PECIVA: dovoljno ih je peci 12-15 minuta....
Posluživanje
po zelji.....
Kako je tebi ispao recept?
19