Preskoči na glavni sadržaj

Džem od suhi smokvi

5

nešto švrljam po netu i naleti na ovaj recept,pa ako neko ima želju da ga spravi evo kako ide.. :)

nešto švrljam po netu i naleti na ovaj recept,pa ako neko ima želju da ga spravi evo kako ide.. :)

Sastojci

350gr šećer
1 kafena kaš tucane mastike
1 kafena kaš zrna anisa
3/4 šolje proprženog susamovog sjemena
2 supena kaš soka od limuna

Priprema

1.

Oprati smokve i odstraniti peteljke. Isjeći smokve na sitne komade. Sipati u šerpu, preliti vodom i držati preko noći. Sljedećeg dana u šerpu dodati šećer, propržena zrna susama, tucanu mastiku, mljevena zrna anisa i kuhati. Kada su smokve kuhane, skinuti šerpu sa vatre i dodati sok od limuna.

2.

Džem od suvih smokvi sipati u sterilisane tegle i zatvoriti poklopcem koji hermetički zatvara.

Posluživanje

MASTIKA
Smola zimzelenog grma, odnosno manjeg drveta, vrste Pistacia lenticus. Ima sladak, aromatičan ukus i upotrebljava se u grčkoj kuhinja kao i kuhinjama istočnog Mediterana kao začin za različita jela, uključujući dezerte, hleb, kuskus ili samo kao žvakača guma. Takođe se koristi i kod pripreme pića i aperitiva. Čuvena je mastika sa grčkog ostrva Chios.
http://en.wikipedia.org/wiki/Mastic

2

i ja vjerujem, jos da nadjem taj mastik sama bi pravila…

mora biti fino!

Kako je tebi ispao recept?

Poslikaj i pohvali se! :)