Coda alla vaccinara
Jedan od najpoznatijih rimskih specijaliteta upravo je priprema goveđeg repa, ali sve se rjeđe sprema u obiteljima. Danas se još može naći u nekim restoranima tzv. Ghetta. To je dio Rima u kojem žive Židovi i koji je naziv dobio u srednjem vijeku nakon što je papinim nalogom taj dio grada noću zatvaran.
Recept je isproban i prilagođen prema originalu iz kuharice La Cucina Romana, Puligraf, Rim.
Prava korištenja


Neka prava zadržanaOdabrana licenca za ovaj rad:
Creative Commons Attribution - Noncommercial - Share Alike (Imenovanje - Nekomercijalno - Dijeli pod istim uvjetima)Što je Creative Commons?
Creative Commons je sveobuhvatno rješenje za licenciranje autorskih djela kao javno dostupnih i otvorenih sadržaja. U današnjem okruženju, gdje su digitalne tehnologije za stvaranje i razmjenu široko dostupne, sve više stvaratelja i znanstvenika želi da korisnici mogu slobodno - a da nisu u stalnom kršenju autorskog prava - koristiti, prerađivati i razmjenjivati njihova djela. Opširnije
Potvrdila CoolinarikaOznaka "Potvrdila Coolinarika" označava da je recept isprobao i potvrdio Podravkin stručni tim. Sadrži i dodatnu opremu: vrijeme pripreme, zahtjevnost, energetsku i nutritivnu vrijednost.
- Objavljeno:
- 26.09.2007.
Sastojci za 4 osobe
| 1 kg | goveđeg repa |
|---|---|
| 70 g | masti |
| 200 g | luka |
| 1 češanj | češnjaka |
| 80 g | mrkve |
| 1 žlica | nasjeckanog peršina |
| sol | |
| papar | |
| ½ žličice | cimeta u prahu |
| ½ žličice | muškatnog oraščića |
| 200 ml | crnog vina |
| 500 g | Pasirane rajčice Podravka |
| ½ žličice | suhog mažurana |
| 4 stabljike | celera |
| 100 ml | maslinova ulja |
| 30 g | pinjola |
| 30 g | grožđica |
Priprema
- Rep dobro operite, kuhajte u vodi 30-ak minuta, a zatim ga izvadite.
- U široj posudi na otopljenoj masti popecite nasjeckani luk, protisnuti češnjak, mrkvu narezanu na kolutiće i peršin.
- Dodajte pripremljen rep i nastavite peći. Dodajte sol, papar, cimet, muškatni oraščić, vino i pirjajte dok tekućina ne ispari.
- Dodajte pasiranu rajčicu i mažuran. Poklopite i pirjajte na laganoj vatri oko sat vremena.
- Stabljike celera narežite na komade i kuhajte u slanoj vodi 15-ak minuta, a zatim procijedite.
- U široj tavi na zagrijano maslinovo ulje dodajte pinjole, grožđice, celer, podlijte tekućinom od repa pa lagano kuhajte još 20-ak minuta.
- Ovako pripremljen celer dodajte pirjanom goveđem repu i sve zajedno prokuhajte još nekoliko minuta.
Posluživanje
Poslužite toplo uz široke rezance.
Savjet
Ovo jelo možete poslužiti i uz kuhanu palentu.
Nutritivne vrijednosti
Energetske i nutritivne vrijednosti izračunate su za jednu porciju jela (odnosno za 1 osobu). Ako se radi o desertu, energetske i nutritivne vrijednosti izračunate su za 100 g.
| Nutrijent | Mjerna jedinica | Količina | RDA (%) | |
|---|---|---|---|---|
| žene* | muškarci* | |||
| Ukupno bjelančevina | g | 58,35 | - | - |
| Ukupno ugljikohidrata | g | 40,61 | - | - |
| Ukupno masti | g | 68,56 | - | - |
| Dijetalna vlakna | g | 8,34 | - | - |
| Kolesterol | mg | 107,63 | - | - |
| Vitamin A | IU | 8764,28 | 219 | 175 |
| Niacin | mg | 18,08 | 129 | 90 |
| Vitamin C | mg | 62,04 | 83 | 69 |
| Vitamin D | IU | 33,01 | 17 | 17 |
| Magnezij (Mg) | mg | 162,83 | 54 | 41 |
| Fosfor (P) | mg | 562,21 | 70 | 70 |
| Kalij (K) | mg | 2363,97 | 64 | 64 |
| Natrij (Na) | g | 1,216 | 0 | 0 |
* RDA bazira se na dnevnom unosu za žene od 2000 kcal, a za muškarce od 2900 kcal u dobi od 25 do 50 godina. (Izvori podataka: DRI reports - Macronutients, Elements, Vitamins, www.nap.edu; Genesis R&D i Podravka d.d.)
Tagiraj ( Što su tagovi? )
Tagiranje sadržaja jedna je od mnogih privilegija registriranih korisnika coolinarika kluba. Registrirajte se, pa da počnemo!
Podijeli
Komentiraj
Komentiranje je jedna od mnogih privilegija registriranih posjetioca. Registrirajte se, besplatno je!
Moje akcije
Recept u brojkama





- Trenutna ocjena 5 (3 glasa)
- Pregledan: 128x
- Ispisan: 3x
- Downloadan: 9x
- Dodan u omiljene: 15x
- Poslan prijateljima: 0x

![[REGISTRIRAJ SE]](/css/cssimg/buttons/registriraj_se.gif)

Facebook
Twitter
Del.icio.us
