Preskoči na glavni sadržaj

Turist u svom gradu

Kako svom gradu čestitati rođendan? Krenuti kao turist ulicama grada i pogledati ga iz drugog ugla. Zahvaljujući Turističkoj zajednici grada Zagreba koja je organizirala zanimljivu šetnju starom jezgrom Gornjeg Grada, provela sam dva sata uživajući u ljepotama Zagreba.

Grad u kojem živim predivan je, prepun zanimljivosti, prekrasne arhitekture, a nikada ga nisam obišla s fotoaparatom u ruci poput turista. Danas, na Dan grada Zagreba krenula sam s grupom zagrepčana pod vodstvom vodiča, čestitajući tako rođendan gradu. Krenuli smo s Trga bana Jelačića, ispred TZ grada Zagreba, svatko je na poklon dobio licitarsko srce, zvuci vergla polako su nas uvodili u priču.

Priča o Manduševcu i lijepoj Mandi na trenutak oživljava povijest, ban Josip Jelačić na konju kao da se pokrenuo.

Krećemo prema Tkalčićevoj ulici danas poznatijoj kao Tkalča. Pogled na našu najljepšu i najveću tržnicu Dolac zaustavlja se na spomeniku "Kumici" s košarom, simbolu tržnice i spomen na žene koje su ranom zorom dolazile u Zagreb da bi prodavale svoje proizvode. Zastajemo pokraj spomenika Mariji Jurić Zagorki i prisjećamo se njenih romana koje smo čitali u jednom dahu, slušamo o njenom životu. Krećemo preko Krvavog mosta u Radićevu ulicu, susrećemo Sv.Juraja koji ponosno sjedi na konju pokraj mrtvog zmaja. Dolazimo do Kamenitih vrata, susrećemo Doru Krupićevu i Pavla, slušamo priču u prisustvu mladog Šenoe koji nas bajkovitim vremeplovom vraća u prošlost.

Krećemo dalje i divimo se prekrasnim građevinama našeg lijepog grada.

Otkrivamo detalje koje nismo znali o svom gradu. Puni smo dojmova, sretni da smo saznali o svom gradu puno toga što nismo znali.

Sanjarim o prošlosti grada....Mladi Šenoa predlaže zajedničko fotografiranje za uspomenu, a takva se ponuda ne propušta. Iz sanjarenja me bude Zagrebački Cinkuši. Nakratko im se pridružujem, stavljam mali prilog u šešir...

Krećemo prema kuli Lotršćak, simbolu grada. Svakoga dana točno u podne oglašava se top s Griča. Moram spomenuti legendarnog topnika Stjepana Možara koji je 35 godina svakoga dana označavao podne Zagrebu. Na žalost, nije više među nama, ali top i dalje oglašava podne......

Naš mali vremeplov bliži se kraju. Pogled na Zagreb, uspinjaču i Strossmartre, omiljeno mjesto umjetnika.

Vremeplov nas vraća u sadašnjost! Bilo je lijepo bar na kratko oživjeti povijest grada Zagreba. Grade, sretan ti tvoj Dan!!!! Poklanjam ti svoju radost današnjeg dana i jednu baladu.

:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o slici i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.