Moj profil

Vrganji na jednostavan način ♥

51

radila sam ih na puno načina sa začinima, vrhnjem,  ovako i onako itd... no najfiniji su mi na *najednostavniji način* na tavi ili roštilju  jer tako vrganj zablista okusom u svoj svojoj veličini☼♥..

Gljive su zahvalna namirnica kombinirati  ih možemo s gotovo svim...fino se  slažu s neutralnom namirnicom poput riže s kojom će u ovoj neodoljivoj kombinaciji  *jednostavnog rižota* donijeti pravi gastro užitak za nepce.☼♥

radila sam ih na puno načina sa začinima, vrhnjem,  ovako i onako itd... no najfiniji su mi na *najednostavniji način* na tavi ili roštilju  jer tako vrganj zablista okusom u svoj svojoj veličini☼♥..

Gljive su zahvalna namirnica kombinirati  ih možemo s gotovo svim...fino se  slažu s neutralnom namirnicom poput riže s kojom će u ovoj neodoljivoj kombinaciji  *jednostavnog rižota* donijeti pravi gastro užitak za nepce.☼♥

Sastojci

♥ VRGANJI NA TAVI
50 dag vrganja
maslac i ulje suncokretovo ili sojino
♥ RIŽOTO OD VRGANJA
30 dag riže za rižoto
30 dag vrganja
malo maslaca 1 mala žličica
1 glavica luka (kapule)
malo sušenih vrganja ili
1 žlica od juhe gotove gljiva Podravka
1 l do 1,5l povrtnog temeljca
papar crni, sol
špek po želji

Priprema

1.

Vrganje najprije  treba   dobro očistiti  od svih ostataka zemlje koji bi se na njima mogli naći, posebno treba paziti na dio ispod klobuka. 

Zatim ih posušite i narežite na tanke ploške... tako ih možete i zamrznuti pa poslije spremiti..pod vodom jer upiju previše vode. znaći bez pranja samo brisanje i nježno četkanje  malom četkicom. 

Moja prijateljica koja se profesionalno bavi gljivama  kaže da svaki put čim ih donesu iz šume (u košarama u kojima ima zraka) odmah dio režu i stavljaju sušiti, one koji su manji i zdraviji izrežu i spreme u škrinju, a one skroz male kisele i spremaju u tegle. Kaže da ako ih se ne sprema odmah da je najbolje držati ih u krpi ili papiru da "mogu disati".

 Malo vece gljive  vrganje  ili bukovace  šampinjone  oobrisati od zemlje  možemo ih staviti u marinadu od maslinovog ulja, timjana, češnjaka, origana pa stavite na roštilj... gradele ili poprzite na malo maslinovog i maslaca, posoliti i popapriti svježe mljevenim paprom. Meni je to super u sendviču s kruhom od integralnog brasna sa matovilcem ili listom zelene salate. Jednostavno je najbolje jih pripremati pogotovo  ako volite  okus samoniklih gljiva....što manje dodataka  osim soli papra - tim bolje dolazi do izražaja okus gljive  ili nekad na starom šporetu samo gljiva u klobuk malo soli i popržiti ma nema ništa bolje.

Gulaš od gljiva treba znat napravit dobar: svega pomalo al u manjim količinama jer se ipak trebaju osjetit gljive. Šteta ga je onda upropastit s puno vegete i nekim začinima...onda ti ni ne trebaju gljive ionako sve ima isti okus.


Auu a najbolje su pohane sunčanice-poput tleletine su. A sirove imaju okus lješnjaka.

2.

Vrganji na tavi

Svjeze vrganje očistiti (po potrebi papirnatim ubrusom ili četkicom   nježno skinuti prljavštinu), ali  NE ih prati, narezati  ih na šnitice   1/2  do 1 cm debele-oko 3-4 cm dugačke i široke trake. Ako imamo roštilj il na gradele najbolje su.. No i solidna zamjena je roštilj tava. Na tavi zagrijati malo  ulja u kojem se istopi  žličica(nožem odrezana oko pola cm debljine) maslaca  dodamo  narezane  vrganje. Treba ih pržiti   na jačoj vatri par minuta (dok ne dobiju lijepu  zlatnu...smedju boju). Drvenom  kuhačom promiješati, nekih par minuta  i to je  ono kak je meni najfinije jer okus je onda pravi osjetimo nepcem ljepotu okusa vrganja. I pred kraj prženja sameljemo crni papar (ukusnije  je kad ga stavimo svježe mljevenog, pogotovo ako mlinčić melje malo krupnije) preko vrganja, posolimo morskom solju isto meljem mlinčićem grubu morsku sol (ima nešto u tom ljevenju soli i papra) i serviramo  uz neku salatu.. Ovo može uz šniclu  i salatu po izboru  ili poslužimo same gljive.

Dobar tek!!!

3.

♥ Rižoto od vrganja ♥

U  posudi (padeli.. loncu) stavimo temeljac i kada provrije, ostavimo da se kuha na laganoj vatri. Vrganje očistimo, očetkamo i narežemo na ploške debljine 1/2 do 1cm. U  drugoj posudi rastopimo maslac, stavimo malo špekeca ako želimo da poprži se, dodamo vrganje, te ih na laganoj vatri pržimo 1-2 minute, tj. dok malo ne omekane. Pržene vrganje izvadimo sa strane, a na masnoću od prženja dodamo sjeckanu kapulu (luk), začinimo solju i svježe mljevenim paprom, dodamo sušene mljevene vrganje  ili ako nemate onda žlicu smjese od Podravka juhe s gljivama ali pri kraju, te na laganoj vatri popržimo dok luk malo ne omekša. Zatim u posudu dodamo ispranu i ocijeđenu rižu, te je kratko pržimo na dijelu luka.. da upije malo masnoće. Potom na rižu, postupno i uz stalno miješanje, dolijevamo  vreli temeljac i na taj način je kuhamo do željene tvrdoće  da bude al` dente da osjetimo pod zub. Na pola kuhanja cca 10-tak minuta... dodamo majčinu dušicu, ako treba začinimo solju i paprom i kuhamo  lagano cca još 5-10 minuta. Pred kraj kuhanja u rižu dodamo popržene vrganje, ulijemo 50 ml maslinovog ulja i mic maslaca, sve zajedno nježno promiješamo, poklopimo i ostavimo da rižoto odstoji  cca 5 minuta. Gotov rižoto poslužimo na tanjure i ukrasimo svježim listićima peršina...  Dobar tek!!!

Evo i nekih recepti na temu :

Ajvar od gljiva

♥  Rižoto sa suhim gljivama

Posluživanje

Najproširenija gljiva  su šampinjoni (pečurke) te njihova izuzetno laka probavljivost, bogate proteinima, i imaju ljekovita svojstva. Niska kalorična vrijednost šampinjona potiče osobe na dijeti da ih koriste u ishrani. Sastav šampinjona odgovara i onima koji radije ne koriste u ishrani namirnice životinjskog porijekla. Sadrže veliki broj minerala, vitamina i smanjuju nivo masnoće i holesterola u krvi. 100g šampinjona sadrži svega 15 kcal, a pored vitamina sadrži  kalij, kalcij, fosfor, željezo i druge minerale. Sadrže svega 0,2 % masti, 3,6 % ugljenih hidrata i 4,9 % proteina. Sadrže selen koji je nezamjenjljiv u preventivnoj borbi protiv kanceroznih oboljenja , a u membrani sadrže hitin, koji aktivno suzbija holesterol. Šampinjoni sadrže mnogo vitamina B kompleksa (B1, B2, B5 i B12), vitamin C, a kao dodatak jelima kvalitetno i uspješno zamjenjuju mnoge vrste povrća, jer je njihova hranljiva vrijednost velika.

Možda najvažniji sastojak gljiva jesu tvari s azotom kojih ima u prosjeku oko 5,5%, a od toga na proteine otpada 64,8%. U najbogatije vrste sa proteinima od jestivih gljiva spadaju šampinjoni i vrganji. Od ugljikohidrata u gljivama nalazimo glikogen, zatim inulin i pektinske tvari, a potrebno je spomenuti da ne sadrže ni saharozu niti škrob, pa su stoga vrlo pogodne za osobe oboljele od dijabetesa.Od kiselina u gljivama najvažnije su oksalna i fosforna kiselina, a od mineralnih tvari na prvom je mjestu kalij.

Lijp čanak  o gljivama Coolinarike Gljive- darovi prirode..

  • Vrganji(4)
  • Gljive(4)
  • Gljive-razna-jelaaa(1)
  • Varganji(1)
  • Gotveni-jadenja-pecurki(1)

44

Hvala kudravelasi..i ja kasnim nije me bilo a i još nisam bas u toku pozz

Čestitam sa zakašnjenjem🤗

Koje divno iznenadjenje za odabrani RD Hvala Urednistvu i svima na cestitanju..Nisam u Zagrebu pa sam malo   manje ovdje na Coolki jer je komp u Zagrebu....i Zahvaljujem vam🤗