Moj profil

Aceto balsamico

Engleski naziv: balsamic vinegarLatinski naziv: Aceto balsamicoRegionalni naziv: Balzamični ocat

Aceto balsamico je aromatičan ocat koji se tradicionalno proizvodi u Modeni iz koncentriranog soka ili mošta bijelog grožđa, najčešće Trebiano sorte. Proizvod je tamne boje i bogatog okusa, dobiven dugim stajanjem, u drvenim bačvama, neki čak i po 100 godina.

Želiš kuhati jela sa ovim sastojkom? Nema problema, pogledaj najpopularnije recepte.

Opis i podrijetlo

Porijeklo octa se veže uz otkriće vina. Prema legendi iz Babilona (5000 g. pr. Kr.) dvorski je službenik primijetio da se iz soka od grožđa može dobiti vino, što je kasnije dovelo do otkrića octa. Ocat je bio poznat i u doba Antike, navodno je Kleopatra (50 g. pr. Kr.) osvojila Marka Antonija tako što je pripravila ljubavni napitak od bisera otopljenih u octu.

Aceto balsamico je aromatičan ocat koji se tradicionalno proizvodi u Modeni iz koncentriranog soka ili mošta bijelog grožđa, najčešće Trebiano sorte. Proizvod je tamne boje i bogatog okusa, dobiven dugim stajanjem, u drvenim bačvama, neki čak i po 100 godina. Gotovo umjetničko djelo, ovaj ocat je donedavno bio rezerviran samo za delikatna nepca talijanske bogate klase, ali na našu radost, u drugoj polovici dvadesetog stoljeća počinje komercijalna proizvodnja. Proizvodi koje možete pronaći na tržištu najčešće se dobivaju iz octa crnog vina ili koncentriranog soka grožđa pomiješanog s jakim octom prožetim karamelom i šećerom.

Zgodan način da smanjite količinu soli u hrani je da dodate malu količinu octa, jer kiseline naglašavaju osjećaj slanosti.

Energetska i nutritivna vrijednost

Energetska vrijednost 100 g aceta balsamica iznosi 88 kcal / 369 kJ, od toga sadrži 17% ugljikohidrata i 0,5% proteina.

Od minerala aceto balsamico sadrži: fosfor (19 mg), magnezij (12 mg), kalij (112 mg), željezo (0,7 mg) i kalcij (27 mg).

Aceto balsamico ne sadrži vitamine.

Ljekovitost

Od Antike u različitim kulturama se acetu balsamicu pripisuju mnoga ljekovita svojstva. Koristio se kao tonik za ublažavanje umora i glavobolja, kao pomoć u probavi ili za reguliranje tjelesne težine.

Danas mu pripisuju usporavanje osteoporoze jer sadrži octenu kiselinu koja potiče apsorpciju važnih minerala iz hrane, a osim toga u malim količinama sadrži i minerale koji izgrađuju kosti.

Sasvim neočekivano s nekoliko kapi na jagodama, malinama ili breskvama s dodatkom šećera u potpunosti će naglasiti aromu voća.

Istraživanje objavljeno u British Journal of Nutrition (2006 g.) pokazuje da octena kiselina kod laboratorijskih životinja značajno smanjuje udio kolesterola i triacilglicerola u krvi, a također je zamijećeno i snižavanje krvnog tlaka. Jedna studija na Harvardu objavljena u znanstvenom časopisu American Journal of Clinical Nutrition okupila je grupu ljudi koji često začinjavaju salatu s octom i uljem te je utvrđeno da im se time smanjio rizik od pojave srčanog udara. Razlog je u sadržaju omega-3 masne kiseline (alfa linolenska kiselina), koja ima zaštitna svojstva protiv srčanih bolesti.

Prije nego što su proizvedeni lijekovi za dijabetes, bolesnici su koristili ocat za ublažavanje simptoma. U prilog tome ide i studija objavljena u European Journal of Clinical Nutrition. Mala količina, otprilike 2 čajne žlice u hrani, prema rezultatima, može usporiti otpuštanje ugljikohidrata u krvi.

Ocat može pomoći u reguliranju tjelesne težine jer pojačava osjećaj sitosti kada se doda obroku, što za posljedicu ima konzumiranje manje količine hrane, a enzimi koje sadrži potiču metabolizam i na taj način olakšavaju probavu.

Još se u vrijeme Hipokrata (460-377 g. pr. Kr.) ocat koristio za liječenje infekcija, a rezultati manjeg broja istraživanja pokazuju da postoji mogućnost da ocat pomaže u liječenju gljivičnih infekcija i da pokazuje neka antibakterijska svojstva.

Zgodan način da smanjite količinu soli u hrani je da dodate malu količinu octa, jer kiseline naglašavaju osjećaj slanosti.

Na kraju ipak treba naglasiti da je u zadnjih 20 godina provedeno relativno malo znanstvenih istraživanja koja bi sa sigurnošću potvrdila brojna ljekovita svojstva koja pripisuju acetu balsamicu, stoga savjetujemo oprez i umjereno konzumiranje.

Kupovanje i čuvanje

Aceto balsamico je ocat bogatog i slatkastog okusa tamne boje. Proizvodi se u Modeni, gradu na sjeveru Italije, od grožđanog soka prema tradicionalnim metodama sazrijevanja. Fermentacija u bačvama od različite vrste drveta minimalno traje do 5 godina pa sve do 40 godina. Balzamični ocat koji je sazrijevao 20 i više godina naziva se stravecchio.

Raspon cijena za aceto balsamico ovisi o njegovoj starosti. Može se čuvati neograničeno na hladnom i tamnom mjestu.

Priprema jela s acetom balsamicom

S acetom balsamicom možete pripremati razne salatne preljeve i marinade, profinjene umake, a sasvim neočekivano nekoliko kapi na jagodama, malinama ili breskvama s dodatkom šećera u potpunosti će naglasiti aromu voća.

Jednostavan specijalitet koji objedinjuje najbolje od talijanske pokrajine Emilie-Romagne je parmezan i aceto balsamico. Prstima ili uz pomoć manjeg nožića izlomite parmezan na veličinu jednog zalogaja i pokapajte acetom balsamicom. Ostavite da odstoji 15-tak minuta i poslužite uz domaći kruh i vino. Radič narezan na kriške stavite u namašćenu posudu i pokapajte ga maslinovim uljem i balzamičnim octom. Pecite ga oko 30 minuta uz okretanje, a zatim na njega stavite dimljenu mozzarellu i pršut te ostavite kratko u pećnici dok se sir ne počne topiti. Poslužite toplo.

Kratkim kuhanjem s dodatkom začina poput ružmarina ili samo sa šećerom dobivamo preljev koji možemo preliti preko pečenog luka s roštilja ili preko pečenog mladog krumpira s dodatkom češnjaka i timijana. U marinadu od maslinova ulja, češnjaka, metvice i aceta balsamica možete kratko marinirati narezano povrće (patlidžane, tikvice, paprike), gljive i tofu koje nakon mariniranja ispecite na roštilju.

Balzamični ocat koji je sazrijevao 20 i više godina naziva se .

Najpoznatija primjena aceta balsamica je u salatnim preljevima. Tako salatni preljev od maslinova ulja, aceta balsamica, češnjaka, ljutike i soli koristite za pripremu salate od rikule, cherry rajčica i naribane mrkve. Izvrstan salatni preljev ćete dobiti i kombinacijom aceta balsamica, Dijon senfa, maslinova ulja, češnjaka, soli i papra.

Ovaj slatkasti ocat bogate arome izvrstan je i u kombinaciji s mesom. Tako filet mignone poslužite uz povrće s grilla poput luka i tikvica te bogatim umakom na bazi crvenog vina, aceta balsamica, ljutike i maslaca. Pečenu piletinu prelijte s umakom od pečenja u kojem ste popirjali luk, češnjak i aceto balsamico. Janjetinu možete poslužiti uz poširane dunje i umak koji ste dobili od tekućine u kojoj su se kuhale dunje, balzamičnog octa, maslaca, soli, papra, origana, ružmarina i timijana. Preko teletine s roštilja možete poslužiti jednostavan umak od maslinova ulja, aceta balsamica, kapara, nasjeckanog peršina, fino naribane korice limuna, protisnutog češnjaka, soli i papra.

Balzamični ocat možete koristiti i za glaziranje. Dodate li mu maslac, možete glazirati mrkvu, uz dodatak pilećeg temeljca glazirajte patku, a kombinacija sa šećerom, senfom i maslacem poslužit će za glaziranje šunke tijekom pečenja.

Deserti s acetom balsamicom zvuče pomalo nevjerojatno, ali prave su delicije, posebno one s voćem. U crvenom vinu, acetu balsamicu i šećeru kratko kuhajte smokve. Zatim ih zajedno s tekućinom prebacite u tepsiju, stavite na svaku komadiće popečenih oraha i pecite dok ne upiju oko dvije trećine tekućine. Poslužite ih uz kuglicu mascaropne sira. Jednako tako možete karamelizirane smokve lagano pokapati acetom balsamicom i poslužiti uz sladoled od vanilije. Pomiješajte svježe jagode narezane na ploške s acetom balsamicom, malo šećera i papra i ostavite da se mariniraju oko 30 minuta uz povremeno miješanje. Izvrsno će prijati uz panna cottu. Čak i u pripremi pralina i trufflea od tamne čokolade može se dodati par kapi kvalitetnog aceta balsamica.

Recepti