Moj profil

O pitama

Pita, pie,  u zemljama engleskog govornog područja, nema mnogo veze sa pitama, slatkom ili slanom poslasticom,  koju mi zovemo tim imenom.

Reč pita koju koristimo izvedena je od grčke reči pitta što znači komad, ili komadanje. 

Istorijski gledano, prve pite su pravili stari Egipćani, recepte su oplemenili i doradili stari Rimljani i onda se to kulinarsko dostignuće razgranalo po Evropi.

Prvi recepti za pite na engleskom jeziku se pominju u doba Čosera, 14 vek. Tada su se već pravile pite od jabuka i polako postajale opšte prisutne na celom ostrvu. Interesantno je da su se slatke pite pojavile relativno skoro, sa masovnijom proizvodnjom šećerne trske u britanskim kolonijama. Do tada su pite bile onoliko slatke, koliko je bilo slatko dodavano voće.

Testo za pite je ono što se kod nas zove sipkavo testo, testo koje nakon što se umesi, treba da odstoji izvesno vreme na hladnom mestu, najbolje u frižideru. Ali, nekom prilikom, neki neuki ili nedovoljno iskusni kuvar nije zamesio dovoljno testa za pitu.
Imao je testo samo za donju koru. Stavio je voće preko nje i ispekao je takvu pitu bez gornje kore i smislio je novu poslasticu, tart.
Tart je pita bez gornje kore.
Pošto su kuvari vremenom shvatili da poslastica, koja nije pokrivena korom, mnogo lepše izgleda na oko, daje mnogo više mogućnosti za kreaciju, popularnost tarta se brzo proširila.

Pita je danas važan deo svake kuhinje u svetu. Može se spremati na više načina i sa raznim ukusima. 

*Pite od lisnatog testa  poznate su kao arapski hleb, ili libanski,  sirijski hleb. Ovo mekano pecivo koje se pravi od pšeničnog brašna vodi poreklo sa Bliskog istoka,  najverovatnije Mesopotamije oko 2500 godina p.n.e. 

*U srpskoj kuhinji prave se slatke pite od voća,  slane sa sirom /sirnice/, krompirom /krompiruše/,  zeljem /zeljanice/, mesom,  gljivama, itd.

*U grčkoj kuhinji kefalonijska mesna pita sa jagnjetinom, turta isto jagnjeća, pita od spanaća, pita sa tunjevinom  

*U Turskoj,  ačak pita sa brašnom, uljem, crnim lukom, jajima, ovčijim kiselim mlekom i mirodjijom

*U Bugarskoj,  savijača sa koprivama, pita sa lukom i paprikama. 

*U Rumuniji, rumunska pita sa kukuruznim brašnom, kajmakom i suvim mesom.

*U Albaniji pita sa prazilukom. 

Burek verovatno vodi poreklo iz staromesopotamijske kuhinje, a reč burek / turski börek /  označava slojevito jelo od testa.






:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o slici i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.