Moj profil

O kafi

Prvog oktobra se širom sveta slavi Svetski dan kafe. Većina stanovnika ne može da zamisli dan bez kafe, posebno početak dana.

Kafa se smatra najpopularnijim pićem na planeti, posle vode, procenjuje se da se dnevno popije tri milijarde šoljica.

Na ovaj dan se takođe odaje priznanje plantažerima, farmerima, vlasnicima kafića, i mnogim drugima – koji vredno učestvuju u spremanju napitka kog svi volimo.


Kafa je otkrivena u Etiopiji, i to, kako tvrdi legenda, kada je jedan pastir primetio neobično ponašanje svojih koza koje su postale hiperaktivne nakon što bi obrstile crvene bobice sa grmlja. To je bila biljka kafe. Naziv "caffa" napitak je dobio po pokrajini u kojoj su najviše spravljali "čaj" od prženog zrnja.

Turci i Holanđani su je doneli u Evropu, ali iako bismo pomislili da su Turci, zbog čuvene turske kafe, najveći potrošači kafe, najviše je piju Finci. Na svetskom nivou najveći potrošači kafe su Amerikanci, jer dnevno popiju oko 450 miliona šoljica. Najveći izvoznici kafe su Brazil i Vijetnam.

Kada sazru zrna kafe se ubiraju, obrađuju i suše, nakon toga se prže i melju, a kafa je napitak koji se priprema kuvanjem prženih semenki biljke kafe, najčešće u vodi ili mleku. Postoji više načina pripremanja kafe, a među najpoznatijim su tuska kafa, espresso, kapućino.. https://www.coolinarika.com/preview/recept/dalgona-coffee/

Biljke kafe se uzgajaju u 70 zemalja, prvenstveno u ekvatorijalnim regionima južne Amerike, južne Azije, Indije i Afrike.

Kofein, kao sastojak kafe, ima pozitivno dejstvo na raspoloženje i budnost, sprečava pad koncentracije i smanjuje depresiju i anksioznost. Smrtonosna doza kofeina je 100 šoljica kafe.


Mnogim umetnicima kafa je pomagala da rade i stvaraju. Kažu da je Onore de Balzak pio i do 60 šoljica kafe dnevno. Kafa je bila njegovo „gorivo“ koje mu je pomagalo da brzo piše neverovatno mnogo stranica. Postoji i legenda da je Volter pio do 40 šoljica kafe dnevno, ali da je voleo da pije mešavinu kafe i čokolade. Seren Kjerkegor je pio crnu kafu sa mnogo šećera, a posedovao je i prilično veliku kolekciju šolja za kafu. U čast ovom čudesnom napitku Bah je 1732. godine komponovao kantatu sa nazivom "Kafa". Priča se i da je Betoven bio veliki ljubitelj kafe. On je želeo da njegov napitak bude napravljen od tačno 60 zrna kafe koje je često sam prebrojavao da bi se uverio da nema greške. Dejvid Linč, slavni reditelj, toliko je veliki ljubitelj kafe, da je pokrenuo sopstvenu proizvodnju, i to organske kafe.


Postoji izuzetno retka sorta kafe, Kopi luwak, /na indonežanskom kopi znači kafa/. Zbog specifičnosti, godišnje se proizvede mala količina ove kafe, pa se tako 100 gr prodaje za 75 $. U Kaliforniji cena šoljice ove kafe je 5$ a vlasnici restorana kažu da je cena tako niska da bi što veći broj ljudi probao ukus ove posebne kafe.

Ova sorta se pravi na ostrvima Sumatra, Java i Sulavesi, na kojima žive cibetke - sisari koji se hrane plodovima kafe i smatrali su ih štetočinama, sve dok nije otkriveno da zrno koje prodje kroz njihov digestivni trakt dobija specifičan ukus, koji mu daju enzimi iz njihovog želudca. Polusvarena zrna se skupljaju i od njih se pravi najskuplja kafa na svetu, bogate i jake arome.


https://www.youtube.com/watch?v=wInyaSvnIR8

:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o slici i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.