Moj profil

Koja plastika je sigurna za skladištenje hrane?

Verojatno novija povjest ne pamti perioda kada se više brinulo o higijeni i sigurnosti (nas samih, životnog prostora i namirnica), nego danas. Podovi i prozori blistaju, obitelj je na okupu, kuha se ručak „za tri dana“ i sve nekako podsjeća na dobra stara vremena, samo da nije tog opreza koji nam se svima nadvija nad glavama.

No, kao što kaže stara poslovica „better safe than sorry“, bolje da o nekim stvarima mislimo na vrijeme, nego da nas zbog toga boli glava. Hajde da razmotrimo skladištenje hrane i da li to radimo na pravilan, higijenski način, u adekvatnim ambalažama. S obzirom na to da većina nas koristi plastiku, zbog pristupačnosti i jednostavnosti, fokusirat ćemo se na nju.

Najprije da se osvrnemo na jedno uvreženo i u velikoj mjeri netočno uvjerenje, da je sva plastika štetna i nezdrava.

7 različitih vrsta plastike

Istina je da postoji sedam vrsta plastike, a da svaka od njih ima svoju namjenu.

1)      PET ambalaža se koristi za vodu, sokove i slične tečne teksture, veoma lako se reciklira i namijenjena je isključivo za jednokratnu upotrebu. Iako nema činjenica koje ukazuju da je štetna po zdravlje, nemojte u ove flaše dosipati vodu ili šta god drugo i zatim piti iz njih! Ovo važi i za „skladištenje rakije“ u flaši nekog gaziranog pića.

2)      HDPE je također namijenjena za jednokratnu upotrebu, a od nje se prave bokali, manji kanisteri, za skladištenje raznih tečnosti, od mlijeka i sokova do tečnog deterdženta za rublje. Iako se i ova plastika lako reciklira i nema dokaza njezinog lošeg utjecaja na tečnosti koje se nalaze u njoj, nemojte je dvaputa koristiti!

3)      PVC zbog kemijskih dodataka (olovo, DEHA, dioksin) ovdje možemo govoriti o štetnosti ove plastike koja može dovesti do poremećaja hormona, težine novorođenčadi, koncetracije kod djece, stoga je ozbiljna i izričita preporuka vodećih zdravstvenih organizacija da ako je moguće, ovu plastiku uopće ne držite u domu! Pogotovo obratite pažnju na dječije posude za hranu i igračke da na sebi nemaju oznaku PVC!

4)      LDPE je još jedna sigurna sorta koja nije štetna po zdravlje (ali jeste po okolinu, ako se ne reciklira) i koristi se za jednokratno pakovanje kruha i smrznute hrane.

5)      PP plastika je većinom zastupljena, sigurna plastika, namijenjena za višekratnu upotrebu. Od nje se prave ambalaže za mliječne proizvode, kutije za odlaganje, plastično posuđe i može se bez brige stavljati u mikrovalne pećnice, hladnjake, perilice posuđa, za transport i tako dalje.

6)      PS je veoma kruta plastika koja se koristi za kompjuterske elemente, u građevini, mašinstvu i tako dalje. Nje nema u kuhinji.

7)      Nema zvaničan naziv, već samo utisnut ovaj broj, što znači da je u pitanju mješana plastika. Veoma je opasna po zdravlje i trebalo bi je ograničiti samo na proizvodnju kontejnera za medicinske otpatke, međutim, mogu se od ove plastike naći različite posude, poklopci, boce (sportske) i baloni za vodu... stoga obavezno provjerite!

Održavanje plastike u kuhinji

Sad kad smo vidjeli koje vrste plastike su sigurne za korišćenje i skladištenje hrane, te mogu parirati čuvenim „staklenkama“, hajde da porazgovaramo i o održavanju plastike.

S obzirom na to da plastika veoma brzo upija mirise, prvi savjet je: nemojte ribati plastiku žičanim spužvama za posuđe, jer ćete je tako samo oštetiti, a ona će još više upijati mirise.

Nakon što iskoristite namirnice koje su stajale u plastičnoj posudi, odmah je operite ili makar potopite u vodu (upravo iz razloga da ne bi upila masnoću i mirise).

Da bi se zadržao neutralan miris plastike, nakon pranja je pospite solju ili istrljajte rastvorom sode bikarbone i vode. Ocat je također dobro rješenje za dezinfekciju i „ubijanje“ mirisa.

Ako perete plastiku u perlici posuđa, izbjegavajte program na „najjače“, jer je može deformisati. Plastično posuđe ređajte na gornju policu perilice posuđa, da ne bude u direktnom kontaktu sa vrelim mlazom vode.

Nemojte odlagati plastično posuđe u visećim kuhinjskim djelovima koji su „na udaru“ isparavanja tokom kuhanja, jer će u suprotnom primiti onaj „užegli“ miris kog se praktično nemoguće riješiti.

Ako znate još neki koristan savjet za održavanje plastičnog posuđa, napišite slobodno u komentarima.

:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o slici i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.