Moj profil

Kakvu hranu pripremiti za putovanje

Generalno smo skloni zanemarivati zdravlje, a naročito kada smo na putu - tada najmanje mislimo o tome šta jedemo! Uz nekoliko savjeta možete izbjeći neugodna iznenađenja na putu.

Kuhanje nekad zna biti krajnje zamorno i u svakodnevnom životu, a tek na putu! Ipak, voditi računa o prehrani nije teško - ne morate kuhati, samo naručujete raznovrsnu hranu, a hranu za putovanje ćete uz ove savjete lako spremiti i uživati bez brige da će ona pokvariti vaš put.

Šta jesti tokom putovanja?

Kupili ste karte za autobus, pripremili novi ili utvrdili stanje polovnog automobila zbog sigurnosti na cesti, spakirali se, i večer pred put sjeli da pripremite sendviče "za usput"; ako dugo putujete, sigurno ćete ogladniti, a sendviči su najbolja opcija: lako se prave, pakuju i nose.

Ipak, vodite računa kada ih pravite! U sendviče najčešće idu lako kvarljive namirnice poput suhomesnatih proizvoda, vrhnja i maslaca, pa vam savjetujemo da ih pripremite ovako:

  • Suho meso umjesto šunke - ukusan goveđi ili svinjski pršut su bolja varijanta za sendviče jer su suhi i slani, a sol je prirodni konzervans; samo vodite računa da ne stavite previše, jer je masno!
  • Zaboravite na mliječne proizvode! Vrhnja i sirne namaze zamijenite tankim slojem humusa, a ako nabavite svježe kifle, nikakvi namazi vam ne trebaju;
  • Dodajte malo povrća - slatka paprika, naribana mrkva, hrskava iceberg salata i drugo svježe povrće osvježit će vaš sendvič, a ni sa turšijom nećete pogriješiti;
  • Integralne kifle - razliku ćete jedva osjetiti, a unošenje žitarica i peciva od cijelog zrna poboljšat će vašu probavu.

Ovako spremljeni sendviči spadaju u zdravu hranu a ne traže komplikovanu pripremu.

Slatke i slane „zanimacije”

I vaša djeca su sklona "brljavljenju" po tanjuru i rijetko pojedu sve, a ni vi niste pretjerano ješni, mada biste ponekad nešto prezalogajili dok vozite a da to nije sendvič?

Umjesto čipseva i gaziranih pića, predlažemo vam da ovako spakujete zdravu hranu za sebe i djecu u torbu hladnjak:

Domaći ledeni čaj
Napravite osvježavajuće napitke po svom i okusu vaše obitelji, i nećete morati stajeti i kupovati skupe bočice na benzinskim postajama. U termosice naspite omiljeni čaj preko kocki leda, dodajte komade voća, bilja i meda, i imate zdrava i ukusna pića za usput!

Kutije sa voćem
Nema onoga tko ne voli pojesti krišku hladne breskve u vrućem autu na putu! Spakirajte očišćene komade sezonskog voća u plastične kutije s poklopcima - i zdrave grickalice su gotove! Izbjegavjte meko voće kako se ne bi ugnjavilo i raspalo usput.

Štapići s umakom
Narežite svježe povrće na štapiće, na primjer mrkvu, papriku i celer, i usput ih umačite u neki zdrav dressing koji ćete sipati u teglicu.

Zaštitite probavu na putu

Probavni trakt je prvi na udaru kada se nađete na putu. Ne možete biti previše izbirljivi što se hrane tiče, pa se najradije odlučujete za hranu koja se lako pakuje i nosi.

Osim toga, kada ste u inozemstvu, imate priliku probati lokalne specijalitete, koji su ponekad teški za trbuh, a začini ne prijaju nekome sa našeg podneblja.

Svako u svoju putnu apoteku prvo smjesti lijekove za varenje i probavu, ali potrebno je prilagoditi i ishranu da vas ne zadese tegobe na putu!

Ovo je najbolja hrana za uznemiren želudac i crijeva:

  • Povrće - puno vlakana koja regulišu rad crijeva, dobra su za prevenciju stomačnih tegoba. Štapiće celera, paprike i mrkve lako ćete spakovati za put i umakati u neki zdrav i ukusan dresing, a kada sipate hranu sa švedskog stola, nađite malo mjesta i za salate;
  • Banane - preporučuju se ako imate želudačnih problema ili dijareju, jer stežu stolicu, kao i gorka čokolada;
  • Jogurt, kefir - ove namirnice sadrže probiotike, „dobre” bakterije koje štite crijevnu floru;
  • Tekućina! Iako vam može biti mučno da pravite učestale pauze radi mokrenja na putu, nemojte zaboraviti da pijete puno vode i čajeva.

S druge strane, ove namirnice vam mogu prirediti neugodnosti, a teže ćete sanirati posljedice jer ste na putu, stoga ih izbjegavajte ili smanjite:

  • Kava - pokoja šalica espresa nikoga nije ubila, ali izbegavajte maratonske količine kave, naročito na prazan želudac. Kava je jedan od glavnih uzročnika gorušice i oni sa želudačnim tegobama je moraju izbjegavati, a također je i diuretik - što vam nikako nije potrebno kada putujete!
  • Prezačinjena i egzotična hrana - jaki začini mogu izazvati proljev ili bolove u želucu, naročito ako se nalazite u zemlji gdje se konzumiraju egzotične namirnice na koje tijelo nije naviklo. Naravno, uživanje u nacionalnim jelima je sastavni dio svake turističke avanture, ali nakon dva dana karija dajte svom stomaku nešto laganije;
  • Hrana koja napuhuje: mahunarke, kelj, brokula, kupus, mlijeko i sirevi;
  • Masna hrana - osim osjećaja težine u stomaku, suviše masna hrana opterećuje probavu.

Uvijek je dobro vrijeme da mislite na zdravlje, a nije teško ni dok ste na putu! Uz znanje dva - tri osnovna pravila kako se hraniti na putu, poštedjet ćete sebe mnogih neugodnosti.

Dobar tek i lijep provod!

:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o slici i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.