Moj profil

Kako papaju moji maleni....

Mama sam 15-mjesečnih blizanaca, curice i dečkića, i s obzirom da svakodnevno pripremam obroke za svoju dječicu poželjela sam vam iz vlastitog iskustva napisati par riječi o tome kako je prelazak na hranu "za velike" tekao u našem slučaju. :)

Moram napomenuti kako nisam liječnik niti nutricionist već sve što kuham i nudim djeci radim prema onome što sam pročitala, informirala se sa našom pedijatricom, pričala sa mamama s kojima se družimo i ono od čega svaka mama polazi, a to je intuicija-smatram da svaka mama zna najbolje što njezino dijete voli i treba. Tako sam i ja krenula i evo danas nakon 15 mjeseci smatram da radim nešto dobro. :)

Kako se u literaturi koju sam čitala i mame s kojima sam razgovarala često spominje tih 6 mjeseci bebine starosti, tako sam se i ja kako se bližilo to razdoblje polako počela pripremati za uvođenje dohrane, mimo redovnog mlijeka koje su moje bebe do tada jedino papale. Iskreno, nisam znala kako će to uopće biti i bojala sam se tog hranjenja na žlicu jer imam blizance i bilo mi je najlakše dati im samo bočicu i ubrzo bi bili siti ali s druge strane jako sam se radovala svakom trenutku koji me čekao i smiješnim izrazima lica prilikom probavanja novih okusa. 🙂

Prva na repertoaru našla se mrkvica. Svojim sam malenima paralelno i kuhala svježe namirnice i usput davala da probaju i one gotove kašice kako mi se slučajno ne bi dogodila situacija da se naviknu samo na jedno i da kada dođem u situaciju da npr. moram dati gotovu kašicu mi ju odbijaju jer su naviknuti samo na svježe skuhano. Imali smo slučajeva od poznanika kojima se baš to dogodilo pa nisam htjela riskirati, da se tako izrazim. 🙂 Dohranu sam uvodila na drugom dnevnom obroku. (prvi nakon buđenja je uvijek bilo naravno mlijeko) Žlica po žlicu, danas 2 žlice mrkvice, sutra 3, dan nakon 5 žličica itd. Kako je dohrana krenula polako i dalje su bebice nakon probavanja novog okusa dobile i svoju dozu mlijeka kako bi site nastavile svoj dan.

Na početku sam novu namirnicu uvodila školski, svaka 3-4 dana drugu, kasnije se taj period skratio kako su počeli jesti sve veću količinu i raznovrsniju hranu.

Nakon mrkvice uslijedila je jabuka, brokula, riža, kruška, proso. Svakako i kombinacije navedenih namirnica. Mjesec dana nakon uvođenja prve mrkvice probala sam im u vodu dati i rižine pahuljice (u prahu) te ih kombinirala sa voćem koje su do tada upoznali. I to je izvrsno prošlo.  Uslijedilo je i drugo voće i povrće: marelice, bundeva, šljive, banana, batat, korabica, avokado.

Čitavo vrijeme pratila sam bebine stolice, dobivali su i dodatnu tekućinu u obliku čaja od komorača koji se može piti od vrlo rane dobi. Par kapi, koliko bi htjeli. Ništa ni u kojem trenutku nisam forsirala; sve je teklo poprilično prirodno i lagano. Hranu sam u početku obavezno miksala, a kuhala sam povrće i voće uglavnom na pari. Ne svaki put ali većinom. Jako su lijepo prihvaćali hranu i zaista sam radi toga bila presretna mama.

Kombiniranje hrane sa žitaricama također je proteklo izuzetno lagano. Riža, proso, palenta bili su nam glavni "dodaci" našim povrtnim i voćnim obrocima. Nama nezamislive kombinacije uopće nisu tako loše kada se probaju. npr. proso sa bananom ili kruškom. Zvuči čudno? Ali moje bebe su obožavale i znale pojesti popriličnu količinu. 🙂

Dva mjeseca nakon uvođenja dohrane bebama sam ponudila i prvu glutensku namirnicu - keks. vrlo malo dodala sam ga u miksanu kašicu sa voćem što je dodatno osvježilo obrok, a ujedno je i jako fino mirisao. 🙂 Sve je proteklo u najboljem redu; nikakve neočekivane reakcije.

Kada su moje bebe prošle 8 mjeseci uvela sam im piletinu. Prvi doticaj s mesom protekao je ponovno vrlo dobro. U početku je to bilo svega nekoliko sitnih komadića dobro skuhanog mesa koje sam miksala i kombinirala u povrtnu kašicu. Kombinacije su se iz dana u dan mijenjale i bilo ih je sve više kako smo uvodili nove namirnice. Tikvice, krumpir, gris, zobene pahuljice, mrvljeni dvopek, breskva, mango.

Nakon tri mjeseca od uvođenja dohrane probali su i prvu juhicu-pileću juhu sa mrkvicom, korabicom. kako je to bilo smiješno, tekućina po svuda. 🙂 Ali moja curica ju je prva jako zavoljela, pa evo sada kad ima 15 mjeseci ne da joj se čekat maminu žlicu s kojom ju hranim već ona lijepo zdjelicu u rukice i nagne da ju popije. 🙂 Još uvijek je poprilično nesigurna da se sama hrani jer sve ispadne iz žlice, pogotovo jušno nešto. 

Dalje bih mogla samo nabrajati: ananas, jogurt, puretina, cvjetača, borovnice, marelice, ječam....

Boravak na moru koji je trajao skoro 3 mjeseca obogatio nas je sa svježim domaćim proizvodima poput ribe oslića, blitve iz vrta njihove bake i dida, kupine koje smo brali dok smo se šetali po uličicama uz more, a da ne govorim kako nam je svježi morski zrak godio. O tome ću jedan drugi blog napisati. Na moru sam odlučila prestati im miksati hranu i isključivo ju gnječiti vilicom i rezuckati na sitnije komadiće. U početku je bilo odbijanja ali tako to jednostavno mora biti. Ja nisam odustajala i kroz samo tjedan, dva situacija se potpuno promijenila. Moja dječica su već jela špagete sa umakom od rajčice. :))) S oOko 12 mjeseci počeli su piti svježe mlijeko koje i danas prokuhavam. Netko mi kaže da nema potrebe, međutim ja sam ostala i dalje pri tome.

I tako danas sa njihovih nešto malo više od 15 mjeseci jedu gotovo sve što jedu i njihovi mama i tata. Kako sam sama s njima dok tata ne dođe s posla, jedva sam čekala kada će priprema ručka biti jedna jedina pri čemu mislim upravo na to da ne moram zasebno raditi njima već da će uživati u klopici zajedno sa nama. 🙂 Na mom profilu možete vidjeti dio klopice koji moji maleni jedu.

Veliki smo ljubitelji variva pa ih jedemo svake vrste (kelj varivo, poriluk, maneštre, grah-zelje), špageti sa umakom od rajčice, fritate, razne vrste juha i mesa, gulaši s njokima ili paštom, punjene tikvice, rižota, đuveđ, lazanje.

Trenutni raspored obroka:

1. Doručak (čokolino, keksolino, grisolino, vanilino....muesli)

2. Marenda 1/Užina 1 (razne vrste voća, frapei, šunkica, sir, namaz na kruh, puding...)

3. Ručak (ranije navedeno u članku)

4. Marenda 2/Užina 2 (bućnica s jogurtom, kiflice šunka-sir s jogurtom, voće s keksom....slično kao Marenda 1)

5. Večera (kao doručak, samo što je moj dečkić još uvijek zadržao svoju bocu mlijeka, a curka razne Lino i ostale proizvode)

:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o slici i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.