Moj profil

Hortenzija-skromna ljepotica

Moje malo, sjenovito dvorište nije pogodno za uzgoj cvijeća i ukrasnog bilja, koje traži puno sunca. Od kako sam nabavila hortenziju, svake godine ostavim po jednu novu sadnicu u nekom kutku ...

O hortenzijama, kao i o svemu što nas zanima možemo do besvijesti čitati na netu. Ja se često izgubim u mnoštvu informacija, od kojih su mi neke poznate, neke nepoznate, a neke u najmanju ruku čudne. Tako na primjer za hortenziju nisam ranije ni od koga čula da je otrovna biljka, sa velikim procentom cijanida i ne bi bilo nimalo zgodno zamijenit ju sa nekom salatom, osim 👿.... Zbog ovog njezinog negativnog svojstva treba biti pažljiv i osobito voditi računa da mala djeca, koja iz radoznalosti stave sve u usta ne bi bila izložena trovanju istom. Ako zanemarimo ovu njezinu osobinu uživat ćemo veći dio ljetnih mjeseci u njezinim prekrasnim cvjetovima u nijansama od bijele do ljubičaste, ovisno o kiselosti tla na kojem rastu, a boju im možemo odrediti i zalijevanjem rastvorom đubriva sa udjelom aluminijevog sulfata, što pospješuje veću kiselost tla i plavu boju hortenzije. Takva đubriva bi trebalo da ima svaka bolje snabdjevena biljna apoteka.

Tlo u mome dvorištu je izgleda prirodno različite kiselosti, pa su i hortenzije različito nijansirane. Davno, kad sam bila mlađahna i nezainteresirana za uzgoj cvijeća (zanimale su me druge stvari ) slušala sam od starijih žena, kako boju mogu promijeniti ako u zemlju ispod hortenzije ubodu nekoliko eksera(čavle), čeličnu žicu ili šta slično. Zaklinjale su se da je djelotvorno. Nisam ni taj metod probala, pa neću o tome, ali ako neko želi isprobavat neka ima na umu.

Simbolika ovog raskošnog cvijeta je kažu u pomirenju ljubavnika, bračnih drugova, a buket hortenzije označava mir u kući. Dakle ako je to istina brže bolje buket u vaznu kad zagusti.

Šalu na stranu, pored svega što, kako rekoh piše na netu o svemu, pa i o hortenzijama, htjedoh iznijeti neka zapažanja iz vlastitog iskustva u vezi uzgoja istih.

Prvu sam hortenziju uzgojila iz reznice donesene iz žardinjere na jednom prometnom mjestu. Nisam ni opazila da je bila agresivno napadnuta nekim sitnim bubicama koje su joj bukvalno spržile nove osjetljive vrhove, a upravo vrhovi koji ne cvjetaju su najpogodniji za reznicu. Prskala sam svoju novu biljku nekim preparatom protiv lisnih vaši na cvijeću, izvukla se, rasla i obezbijedila mi mnoštvo narednih reznica, koje sam dijelila prijateljicama na poslu i rodbini.

A o reznicama ukratko, a detaljno ovako: vrhove grana koje ne cvjetaju odrezati nožem neka imaju barem vrh i dva reda listova.

Donje listove ukloniti oštrim rezom, a vršne listove, ako su veliki presjeći do pola, kako ne bi usporavali razvoj reznice u početku. Rezidbu obavljati u sedmom i osmom mjesecu ( ne mjesecima trudnoće 😁 nego ljetnim mjesecima). U savjetima o uzgoju kažu posaditi u pijesak i debelu hladovinu, ja sam ih ostavila u vrtnoj zemlji kakva je za svo bilje.

Štapićem napravim rupu dovoljno duboku, da se lagano utisne biljka barem dvije trećine. Lagano prstima potapšati zemlju da obavije biljku. Pokriti staklenom teglom od meda ili nekog džema i ostaviti tako do idućeg proljeća.

Povremeno podići teglu da biljka „diše“, zaliti za sušnih ljetnih i jesenjih dana, a za zimu obezbijediti da tegla čvrsto ostane u mjestu kako bi sačuvala biljku. Meni se dogodilo da su tegle stajale ovlaš utisnute u zemlju pa je dvije oborila maca i nisu mi sve sadnice preživile.

Dakle, ako imate želju za hortenzijom u vašem vrtu zamolite susjedu za par reznica, njezinoj biljci neće mnogo štetiti, a vi ćete dobiti vlastiti primjerak, koji će vas darivati raskošnom ljepotom.

Moje sam iskustvo započela obrnutim redom, ali se nadam da će mnogima koristiti.

Još nekoliko napomena o pravilnoj njezi. Prvenstveno je potrbno obezbijediti polusjenovito mjesto. Direktno sunce pogubno djeluje na hortenziju. Zalijevati obilno vodom, za ljetnih žega i dva puta dnevno. Orezivati tek u proljeće i to iznad novih pupova u protivnom će izostati cvatnja. Svakih dvije- tri godine do tla odrezati stare drvenaste grane da bi grm bio prozračan. Nažalost i hortenziju često napadaju štetnici pa ju treba tretirat prikladnim sredstvom iz biljne apoteke. Zauzvrat nas daruje svojom ljepotom i ogromnim loptastim cvjetovima, koji i zimi izgledaju lijepo pod mrazem.

Za hortenziju u loncima potrebno je obezbijediti dobru drenažu i zimi skloniti pod krov, ili dobro zaštiti, kako korijen ne bi smrznuo.

Hortenzije, koje su najraširenije u regionu su širokolisne grmolike, što mogu narasti i do jedan i pol metar u visinu. U cvjećarama se mogu kupiti i nove hibridne sorte, neobičnih boja, prilično skupe, ali po meni malo rizične za uzgoj, zbog osjetljivosti, što ne mora značiti da nekome neće uspjeti lako održavati takvu biljku.

:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o slici i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.