Moj profil

HELGINE ŠETNJE PO SPLITU-MEDŽLIS

Subota je. U deset sati trebamo se naći sa Helgom i penzićima . Već smo upoznati da ćemo danas ići u Medžlis i posjetiti splitskog hodžu.

U sebi razmišljam, znam gdje hodža „stoluje”, znam dosta toga o islamu, hoće li mi biti interesantno , hoću li nečega novoga čuti.

Rođena sam i jedan dobar dio svoga života živjela sam u Bos.Posavini , a studirala sam u Sarajevu. Tijekom školovanja i studiranja bilo nas je različitih vjera , a gimnaziju pohađala sam zajedno sa Raifom, hodžinom kćerkom.Posjećivali smo jedni druge. Poštujem Alaha , znam što znači Ramazan, Bajram , tko je Muhamed, držala sam u ruci Kur'an,voljela sam slušati ilahije i kaside. Divila sam se Hafizima koji su napamet znali cijeli Kuran. Znala sam kako pozdravljati hodžu, kako se ponašati u posjeti njegovog doma, da li ići na dženazu... 

Sa takvim razmišljanjima i vraćanjem u godine koje su iza mene , krećemo u novu posjetu ....

Prva šetnja bila je:   https://www.coolinarika.com/preview/clanak/helgine-setnje-po-splitu-sinagoga/

Šetnja se nastavlja:        

 I ovaj put nakon popijene kave u Galeriji umjetnina, grupa penzića sa šeficom Helgom kreće u nova otkrivanja starog Splita. Spuštamo se Domaldovom ulicom do crkvice Sv.Duha. Stari Splićani rekli bi, nasuprot je Mikačićev dućan željezarije, a mi koji to ne pamtimo ili nismo „odavde” ne znamo što bi rekli jer svake godine mijenjaju se nazivi restorana, dućana. Brige nema, tu smo i na adresi Cosmijeva 1. naš je današnji cilj posjete : Medžlis Islamske zajednice u Splitu. Dočekuje nas Suada Hadžić, muallima .

Diskretno nam kaže da cipele trebamo skinuti, a mi smo to i ranije znali, pokazuje nam mjesto gdje odlažemo cipele i usmjerava žene da prođu kroz jedna vrata jer da su te nalazi vješalica sa maramama kojima žene trebaju pokriti glavu.

Za cijelo to vrijeme prostorom diskretno se prolama tiha melodija. Bivamo upoznati da je to melodično čitanje Kur'ana . Pred nama se otvara dosta veliki prostor prekriven ćilimima.

U dnu prostorije dočekuje nas Vahid Hadžić .

                     Predstavlja se i kaže da je on imam , hodža, a da je Suada, muallima njegova supruga i da je ona vjeroučiteljica . Melodično čitanje Kur'ana prestaje jer hodža nas poučava „ govoriti se ne treba kada se čita Sveta knjiga „

Tada se upoznajemo sa nekim pojmovima koji mnogima od nas nisu jasni , a za mnoge smo tada prvi put čuli.

                 Ovo gdje se mi nalazimo je „Mesdžid” . To znači da je ovo molitveni prostor muslimana. Džamija ima minaret , a Mesdžid nema. . Sa minareta u određeno vrijeme svakoga dana mujezin poziva vjernike na molitvu, a u Splitu tog poziva nema, muslimani vjernici znaju kada je vrijeme za molitve, jer imaju za cijeli mjesec napisan točan raspored vremena dnevnih molitvi, koja se zove Vaktija .

Drugi pojam vezan je za „Medžlis”. Jednostavnim riječima, to je širi pojam i odnosi se na lokalitet na kojem se nalazi Mesdžid. Većinom područje Medžlisa poklapa se sa granicama grada , županije i slično. U ovom slučaju radi se o Medžlisu Islamske zajednice Split.

                        Imam Vahid nam se predstavio i rekao da je rodom sa dubrovačkog područja, da je se javio na natječaj i da je tako došao u Split , da je završio vjersku školu , medresu i fakultet u Sarajevu i da je oženjen. Supruga mu je muallima Suada.

Tijekom video prezentacije, imam Vahid nas je upoznao :

                       -da su za muslimane u RH bitne dvije činjenice. 1916 godine u Hrvatskom saboru donesen je Zakon o priznavanju islamske vjeroispovijesti u kraljevinama Hrvatskoj i Slavoniji . Ovim zakonom islam je uvršten među zakonom priznate vjere. „Muslimima“, kako zakon naziva muslimane, dopušteno je „u granicama zakona“ javno ispovijedati vjeru, samostalno uređivati vjerske, nastavne i zakladne poslove i njima upravljati. Samo je jedna zemlja u Europi se može pohvaliti tradicijom duljom od ove koju imamo u Hrvatskoj, a to je Austrija.

                     -2002.godine Vlada RH sklopila je Ugovor o specifičnim odnosima Vlade RH i Mešihata Islamske zajednice u RH kao jedinog vjerskog i administrativnog organa . Koliko je značenje ovog Ugovora najbolje oslikava muftija dr. Aziz ef. Hasanović (vjerski poglavar u Hrvatskoj ) kada kaže „to je model suradnje, kulture dijaloga, koji bi svima u svijetu trebao biti primjer. To je primjer kako se mogu urediti odnosi muslimana u kršćanskoj Europi i odnosi kršćana u islamskom svijetu. Status muslimana u Hrvatskoj koji u školama uče svoj vjeronauk, u zatvorima i bolnicama mogu dobiti vjerski obred, u gradovima i selima graditi islamske centre i hramove, to je univerzalno dobro, rasadnik dobrih rješenja, koja želimo dijeliti sa drugim ljudima na svijetu i na širenju toga ne smijemo se dati umoriti“.

Valja napomenuti da danas tri zemlje u EU priznaju islam kao religiju, a to su : Hrvatska , Španjolska i Belgija .

Što je islam, a tko je musliman ?

                  Islam je monoteistička religija nastala na Arapskom poluotoku u 7.stoljeću. Sljedbenici islama su muslimani koji vjeruju u postojanje jednog Boga/Allaha/ te vjeruju da je posljednji božji poslanik Muhamed.

                     Musliman je onaj tko prakticira pet stubova islama: 1.Da vjeruje u Allaha i da je Muhamed posljednji Božji poslanik 2. da pet puta na dan klanja 3. da posti u mjesecu Ramazanu.4.da jedanput godišnje daje zekat, t.j. 2.5% od svoje ušteđevine 5. Hadž. Ako je fizički i financijski sposoban da jedanput za vrijeme života ode na hodočašće i posjeti Kabu u svetom gradu Meki .

Na upit da li musliman može biti ateista, imam Vahid nam je rekao da ne može, jer musliman vjeruje u Allaha.

Iako imam nije o tome govorio treba znati i slijedeće : većina muslimana pripada jednoj od dvije najzastupljenije denominacije. To su : suniti i šiiti . Sunita je oko 90%, a šiita oko 10% . Ove dvije sljedbe nastale su u VII stoljeću tj. nakon smrti proroka Muhameda. Taj raskol nije bio vjerske nego političke naravi, jer je sukob nastao zbog činjenice tko će naslijediti Muhameda. Suniti smatraju da legitimni nasljednik treba biti Abu Bekr,otac Muhamedove najdraže žene Ajše kao prvi kalif poslije Muhameda, dok šiiti smatraju da to pravo ima Muhamedov zet Ali koji je direktni nasljednik, otac njegovih unuka Ali ibn Abu Talib, oženjen Muhamedovom kćeri Fatimom. Od tada pripadnici tih sljedbi su neprijatelji .

Naši muslimani su suniti.

 Tijekom posjeta imam Vahid pokazao nam je Kur'an koji se može pročitati samo pod mikroskopom.


                      Sada par informacija o Kur'anu. Kur'an je Božja knjiga objavljena poslaniku Muhamedu preko anđela Gabrijela/ meleka Džibrila/ u vremenu od 610. do 632.godine . Prvih 13 godina objave su u bile u Meki, a ostalih 10 u Medini. Objave su zapisali sljedbenici Muhameda. Originalni Kur'ani nalaze se u muzejima u Turskoj. Milijuni muslimana znaju napamet Kur'an i oni se zovu hafizi .Koliko se cijene hafizi može se zaključiti na temelju činjenice da je njima kao takvima namijenjeno mjesto u dženetu /raj/,

                    U Kur'anu se nalaze priče iz židovske i kršćanske Biblije, Tore, Novog zavjeta ali se odstupa u mnogim detaljima . Biblijski proroci Adam, Noa, Abraham, Mojsije, Isus , Ivan Krstitelju navode se kao Navjesnici Islama. Bitna razlika između kuranskih i biblijskih tekstova je u tome što se tvrdi da su Židovi i kršćani vremenom iskvarili istinu i vremenom da su izmijenili mnoge stvari , dok muslimani smatraju da Kur'an donosi pravu istinu o biblijskim osobama i zbivanjima . S druge pak strane, Židovi i kršćani smatraju da je Kur'an nastao na temelju mješavine kršćanskih i židovskih predaja na rubnim dijelovima kršćanstva u 7.stoljeću . Kršćani i većina Židova spremno će priznati da njihove svete knjige imaju bogatu povijest nastanka, ali i kasnijeg upisivanja kroz stoljeća, vjerujući i dalje da se u cijelom tom procesu iščitava Božje nadahnuće. Muslimani, pak, vjeruju kako je Kur'an u cijelosti Alah prenio Muhamedu i ne prihvaćaju postojanje bilo kakvih kasnijih promjena u tekstu Kur'ana.

                  Prema tome, kršćani i muslimani vjeruju u jednog Boga, sa razlikom da ga muslimani nazivaju Alahom. Kršćani imaju svetu knjigu Bibliju, a muslimani Kur'an. I jedni i drugi vjeruju da su nastali od istog čovjeka, Adama/Adema. Kršćani i muslimani imaju vjerske poglavare. Muslimani se mole u džamijama , a kršćani u crkvama. Islam poštuje Isusa-Isu, Mariju-Merjemu, Ivana Krstitelja- Jahvu. Bitno je naglasiti da islam kao uvredu smatra za Isusa reći da je Sin Božji, po islamu on je običan čovjek, Božji poslanik. Marija nije Bogorodica. Islam ne priznaje da je Isus razapet na križ te da je umro i uskrsnuo od mrtvih. A to vjerovanje temelj je kršćanstva. Zaključno, islamu i kršćanstvu zajedničko je samo to što vjeruju da je Bog jedan jedini i drugoga nema. Sve drugo islam ne priznaje što kršćani vjeruju, posebice vezano uz osobu Isusa Krista.

Imam Vahid upoznao nas je sa podacima kada su muslimani došli u ove krajeve, koliko ih danas ima, kako u Hrvatskoj, tako i u Splitu. Jedan dio prezentacije odnosio se na podatke u svezi sudjelovanja muslimana u Domovinskom ratu .

 Prvi doticaji muslimana i ovih područja datiraju iz XI stoljeća . Naime, preko luka Split, a ranije Dubrovnika muslimani su plovili na hadž u Meku. Valja napomenuti da su skoro 110 godina Osmanlije bile blizu Splita, tj. na Klisu , ali nikada nisu osvojile Split. / opsada Klisa od 1537 do 1648 godine , sa 11 godina prekida /.

Tek krajem devetnaestog stoljeća počinju doseljavanja muslimana na teritorij današnje Hrvatske. Tako su na popisu stanovništva 1910.godine popisana 204 muslimana, a 1931.godine taj broj je bio 4750.

Nakon Drugog svjetskog rata nastupa kolonizacija , industrijalizacija i dosta muslimana iz BiH i drugih dijelova bivše države preseljava se u Dalmaciju i Istru. Za ovo naseljavanja karakteristično je odakle dolaze muslimani. U Istru većinom dolaze muslimani iz Krajine i oko Bihaća, a u Dalmaciju iz Zapadne Hercegovine, oko Sarajeva i sl. Na popisu stanovništva 1991. godine u Hrvatskoj je popisano 43 469 muslimana , a 2011.godine 62 977 .

U Domovinskom ratu sudjelovao je velik broj Bošnjaka muslimana. Na popisu branitelja nalazi se preko 25.000, a poginulih je oko 1.100 muslimana . Ovaj broj pokazuje o velikom broju sudjelovanja muslimana u ratu, jer 14% branitelja odnosi na muslimane, dok broj muslimana u odnosu na ukupan broj stanovništva je 1,5%. Na teritoriji RH ima dosta spomenika poginulim Bošnjacima muslimanima. Spomenici se nalaze u Splitu, Rijeci, Zagrebu, Dubrovniku.

Na području Splitsko-DalmatinskeŽupanije po posljednjem popisu stanovništva živi 2282 muslimana, a na području Splita 959 / oko 200 obitelji/. Medžlis SDŽ osnovan je 1983 godine. Ove prostorije u kojima smo mi bili dobivene su u najam od strane Grada Splita, dok zgrada Medžlisa koja je nedaleko od ove u Dominisovoj 1 vlasništvo je Medžlisa . U njoj živi imam Vahid sa obitelji, a tu se nalaze i neke službene prostorije .

Sukladno Ugovoru o specifičnim odnosima Vlade RH i Mešihata Islamske zajednice u RH zaključenim 2002 godine do danas realizirano je :

                   - izgrađene su četiri džamije i to u Zagrebu, Rijeci, Gunji i džamija u Bogovolji kod Karlovca. Trenutno se gradi  džamija u Sisku.

                     - djeca muslimanske vjeroispovijesti imaju školski vjeronauk. Naime, mullaima Suada Hadžić, supruga imama Vahida Hadžić, zaposlena je kao vjeroučiteljica u osnovnim školama na području Splita. Na zidovima Medžlisa obješeni su mnogi školski radovi učenika kojima ona predaje vjeronauk.

                   - u Zatvorima i bolnicama u RH zatvorenici i bolesni mogu dobiti svoj vjerski obred, naravno ako to traže.

                  - Na grobljima diljem RH određeni su dijelovi za ukop muslimana . Imam Vahid Hadžić upoznao nas je da se na mezar / grob/ ne stavlja cvijeće . Ako se pogledaju grobovi u kojima su zakopani muslimani na području gradskog groblja Lovrinac vidi se da na grobovima ima cvijeća . To nije u duhu islama i govori nam da su se muslimani asimilirali i prihvatili običaje koji nisu njihovoj vjeri svojstveni. Imam smatra da novac koji je dat za kupovinu vijenaca ili cvijeće korisnije je dati onima koji nemaju sredstava za život tj. siromasima..

                   Tijekom posjete medžlisu i razgovora sa imamom Vahidom saznali smo i da :

                        - polumjesec i zvijezda nisu znaci islama . Naime, vjerujem kada bi mnoge od nas to upitali, odgovorili bi bez razmišljanja da između polumjeseca i zvijezde sa jedne strane i islama sa druge strane znak je jednakosti. Kada smo saznali tu informaciju pogledali smo se. Imam nam objasnio o čemu se radi. Nakon posjete dala sam si truda i vremena da ovu dobivenu informaciju provjerim. Utvrdila sam da nam je imam točno rekao. Naime , zastava proroka Muhameda crna je zastava na kojoj bijelim, arapskim slovima piše ŠEHADETA, a to znači "Svjedočim da nema drugog Boga osim Allaha i svjedočim da je Muhamed Božji rob i Božji poslanik"... Tak kasnije na prelazu X i XI stoljeća u dinastiji Fatimida /šiitska dinastija / zastava je zelene boje sa polumjesecom i zvijezdom. Kada je imam ovo izrekao , a ja provjerila , prisjetila sam se zastava koju sam vidjela na tv i koju su nosili ISIL-ovi i drugi ratnici , a sve su bile crne boje sa "nečim" bijelim arapskim pismom napisanim.... U svezi polumjeseca i zvijezde ima dosta političkih i spoznajnih rasprava da li oni imaju paganska ili razna druga značenja.

                     - da u hrvatskom jeziku ima oko 2700 riječi sa ovog područja .Turcizama oko 980, arabizama oko 1150, a perzijskih riječi oko 700. Obzirom da sam rođena u Bosni, volim u svom govoru upotrebljavati ove riječi. Ovoliki broj riječi sa ovog govornog područja nije me iznenadio. Sada mi je lakše jer turcizme i arapske riječi ne upotrebljavam samo ja, oni su se udomaćili u hrvatskom jeziku. Da se sada nekih sjetimo: torba, temelj, tavan, šećer, sat, sapun, pekmez, pamuk, krevet, kat , jastuk , majmun i stotinu drugih. Da ne zaboravim, i riječ "Hajduk" turcizam je, a to je naziv poznatog nogometnog kluba iz Splita ...

                   - pitanje ISILA i islama. Vjerujem da mnogi od nas znaju da islam i Isil nisu jedno te isto i da borci Isila Kur'an tumače na jedan bizaran način . Naime u 5. suri Kur'ana stoji ajet (rečenica) koja se može uzeti kao ultimativna definicija protiv terorizmaMnogi zaboravljaju ili ne znaju za ovu rečenicu izmišljajući da se u Kur'anu poziva na teror. U ime vjere tijekom povijesti vršili su se mnogi zločini, vodili su se ratovi, pa je to i u ovom slučaju.

                     -tijekom razgovora, netko od nas, priupitao je imama Vahida kakvo je njegovo mišljenje u svezi klanjanja na javnoj površini. Naime, prošle godine, a radi se o Splitu, u vrijeme turističke sezone kada je grad bio pun turista, na javnoj površini, parkiralištu jedna grupa turista- muslimana klanjala je, a prethodno je prostrla prostirke za klanjanje. Ovaj događaj izazvao je veliku pažnju kako građana tako i medija, većinom negativnu. Odgovor imama Vahida nije bio jasan. Odgovorio je u smislu da je zemlja Božji dar, da čovjek dođe, pomoli se i ode. Nismo tražili da nam objasni što pod tim smatra. Nakon posjete Medžlisu, pronašla sam tumačenja ovlaštenih osoba ( razgovor sa Admirom ef.Muhićem, glavni imamom Medžlisa Karlovac i imamom Džemata Maljevac u Karlovcu / i sa drugim osobama . Da ne bih interpretirala, citirat ću ono što je Medžlis Islamske zajednice u Hrvatskoj zvanično napisao:

 "Vjernicima je obveza obavljati molitvu, međutim, uzimajući u obzir da je od Tolstojeve u Splitu, gdje je nastala snimka, do obližnjeg molitvenog prostora svega nekoliko stotina metara, onda ovakav potez nema nikakvog opravdanja. Tim više što danas svi imaju informaciju o vremenu obavljanja molitve (putem raznih aplikacija i sl.), mjestu gdje se nalaze molitveni prostori (vjernici koji vjeru razumiju i prakticiraju se o tome na vrijeme informiraju i prije putovanja), a i počelo je ljetno računanje vremena, gdje između dnevnih molitvi imate minimalno nekoliko sati razmaka, što je i više nego dovoljno da se izorganizirate, posebno ako ste turist kao osobe sa snimke i da obavite molitvu na adekvatnom mjestu - odgovorili su nam iz Mešihata Islamske zajednice u Hrvatskoj. Sve u svemu, vjerski propis nalaže da je molitva obavezna, tu nema spora, ali, napominju, uvijek birate da to bude na mjestu koje će omogućiti da je obavite u što mirnijem okruženju, što, prema njihovom odgovoru, parkiralište definitivno nije "

                    U svezi ovoga, moj stav je suglasnost sa mišljenjem Medžlisa. Puno putujem po cijelom svijetu i prije svakog putovanja provjerim i upoznam se sa običajima svake od zemalja. Običaje poštujem i uvažavam. Bila sam u mnogim arapskim zemljama, vodila sam računa da kao žensko budem primjereno obučena i da svojim oblačenjem ne vrijeđam tuđe osjećaje. Ne pada mi na pamet da provociram, a mislim da je provokacija u konkretnom slučaju u prvom planu.

                      -imam Vahid na kraju nam se požalio da na turističkim prospektima grada Splita nisu uvršteni. Rekao nam je da su odgovorni odgovorili da su "premladi "... Moj stav je "Svašta". Žao mi je zbog ovoga .

Razmišljam da li je Raifa živa , gdje živi. Moram to istražiti.....  

. Radujem se novoj šetnji ....

:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o slici i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.