Moj profil

"Gen za skitanje "

Saša i ja volimo putovati , dok nekim našim prijateljima putovanja nisu uopće zanimljiva . Veoma često dok smo još na nekom od putovanja , razmišljamo i planiramo  gdje slijedeći put  putovati. Smatramo da smo takvi rođeni i da su nam putovanja u krvi. Čitam, znanstvenici su otkrili kako se ljubav prema putovanjima nosi u genima. Gen zaslužan za želju za putovanjem zove se DRD4-7R gen, laičkim jezikom nazvan ‘Gen želje za putovanjem’ ili „ Gen za skitanje” . Dalje čitam , da su ljudi za ovim genom često avanturističkog duha i žele uvijek isprobati nove stvari te vidjeti nova mjesta, pa je njihova povećana želja za putovanjima potpuno opravdana. Ne samo da je istraživanje otkrilo kako gen DRDA- 7R nosi 20% posto svjetskog stanovništva već je otkriveno i kako je populacija koja ga nosi uglavnom europskog podrijetla.

Kako to kod nas izgleda...

Ako idemo organizirano preko turističke agencija tu naše planiranje ne dolazi u obzir. Drugi za nas planiraju , a nas dvoje kao dva malo „starija psića „ trčimo za „vođom čopora” . Nas dvoje i tada putem vodiča, putopisa, blogova i foruma sve pročitamo o mjestima u koja idemo i o onome što ćemo vidjeti, pa ako imamo slobodnog vremena znamo što još možemo vidjeti , posjetiti, a naravno gdje otići i probati nešto od tradicionalnih jela ...

Putovanje za ove božićne i novogodšnje praznike planirali smo ranije i odlučili smo provesti u Belgiji i jednim manjim dijelom u Amsterdamu. U Belgiji sam četvrti put , sa Sašom drugi put, a u Amsterdamu smo oboje prvi put, iako sam ja i ranijih godina bila u Nizozemskoj.

Kada smo odlučili gdje i kada idemo, prvo smo putem za to pogodnih i pouzdanih internet stranica osigurali povratne avionske karte na relaciji Split-Brisel–Split. To smo uradili početkom rujna i na taj način osigurali smo jeftinije avio karte. Tako smo uradili i u svezi hotelskog smještaja u Amsterdamu.  Uvjet je bio da je hotel na pogodnom mjestu /blizu glavnog kolodvora i centra grada tj. Dam trga /. Obzirom da smo rezervirali let i hotelski smještaj 3,5 mjeseci ranije sve smo platili dosta jeftinije tj. za nas povoljnu cijenu.

Što smo nakon toga radili i kako smo planirali „što vidjeti” . To nije nikakav problem . U prvom redu u ove praznične dane turističke agencije nude mnogobrojna putovanja u Amsterdam . Vidjeli smo što oni nude i utvrdili da su putovanja otprilike sva ista i usaglašena . Obilaze  se ista mjesta i znamenitosti i to nam je bio početni putokaz. Mnogo korisnih informacija saznali smo na putopisnim blogovima kao i na raznim forumimama. Sve te informacije povezali  smo i uvidjeli da je u ove praznične dane u Amsterdamu veliki broj turista, da su gužve u muzejima tolike da se dugo, najmanje sat mora čekati za ulazak u bilo koji muzej.

Nas dvoje tada donosimo zajedničku odluku što će nam biti predmet interesovanja. Nizozemska je zemlja kanala , vjetrenjača , klompa , sireva, tulipana . Ovaj put to istražujemo , obilazimo , a slijedeći put na dnevnom redu prioritet će nam biti muzeji....Kada smo se u svezi toga usaglasili, prebacili smo se na istraživanje kako i čime to posjetiti. Osnov su nam bili forumi i iskustva drugih što je najbolje za vidjeti, koje agencije nude najpovoljnije, kolika je cijena aranžmana. Sve smo provjerili i na stranicama tih agencija. Na njihovim stranicama sve piše i stvarno su pregledne .

Već u Splitu smo znali da jedan dan idemo van Amsterdama , drugi dan da plovimo kanalima u Amsterdamu , a treći dan da hodamo po Amsterdamu....

Vjetrenjače , klompe , sirevi i svega još--

Putem Tours&Ticketsa išli smo na dnevni obilazak Volendama, Markena i Zaanse Schansa Windmillsa.U turističkoj agenciji kupili smo karte za jednodnevni obilazak jezera Ijselmeer, Volendama , Markena i Zaanse Schansa Windmillsa. Ujutro smo ustali , spremili se i krenuli u avanturu. Polazna stanica je bila u blizini našeg hotela ili bolje rečeno na suprotnoj strani od Glavnog ulaza na željezničkoj stanici. Autobus je bio pun . Bilo nas je iz svih krajeva svijeta : Brazila , Australije , Libanona, Meksika Rusije i dr...a na spomen Croatia odmah se dodalo „Luka Modrić „...

Put nas vodi prema području jezera IIjselmeer , sjeverno od Amsterdama. To je područje zelenih pašnjaka, poldera, vjetrenjača i tipičnih seoskih naselja. To je područje pokrajine „Sjeverne Holandije”. Ova dva pojma Holandija i Nizozemska nisu ista , Holandija su pokrajine /sjeverna i južna / a sve je u sklopu države Nizozemska . Nizozemska znači „ Niska zemlja „ Na ovom području posjetili smo ribarsko i turističko mjesto Volendam koje se nalazi na samoj obali jezera .U ovom mjestu uživali smo u šetnji ljupkim malim ribarskim gradićem.

U Volendamu smo posjetili siranu i gledali kako nastaje sir edamer.

Poslije smo posjetili i manju obiteljsku manufakturu gdje se proizvode njihovi karakteristićni vafli-medenjaci. Ovo je recept vafla-medenjaka.

Ijsselmeer je plitko , umjetno danas slatkovodno jezero koje je nastalo izgradnjom brane Afsluidijk. Ustave su omogućile regulacije vode , pa je nekada boćata voda postala slatka jer stalno pritjeće voda IIjssela i rukavca Rajne. Jezero je plitko 5,5m, važan izvor pitke vode , a također pomaže melioriranju okolne boćate vode .

Uz Nizozemsku se veže karakterističan pojam „ polder „ Polder je niska zemlja koja je „oteta” od vode i zaštićena branama i nasipima. Polder nastaje na način da se oko močvarnog zemljišta izgrade nasipi, zatim se pored nasipa iskopaju kanali i ispumpava voda . Na taj način se isušuje zemljište i nivo isušenog zemljišta je niži od nivoa oko njega. Na jednom takvom polderu je izgrađen glavni aerodrom Schiphol kraj Amsterdamu. Aerodrom je 4 metra ispod nivoa mora.

Nakon posjete Volendama , ukrcali smo se u mali brod i zaplovili preko jezera Ilssemeer. Cijelom plovidbom pratili su nas galebovi.


Na drugoj strani jezera je mjesto Marken .Marken je poluotok na jezeru Ijssemeer. Poznat je karakterističnim drvenim kućama i tradicionalnim nošnjama. Sa kopnom je spojen nasipom. Ovo slikovito malo mjesto izvorno je bilo smješteno na otoku. Poplave su bile redovite i često katastrofalne. Da bi zaštitili svoje stvari i sebe od vode, stanovnici su stvorili umjetna brdašca na kojima grade svoje kuće. Kako je ribarstvo postalo glavna gospodarska djelatnost, stanovništvo je naglo raslo. Kada je Afsluitdijk dovršen 1932. i kada je nastalo jezero IJsselmeer, pristup moru bio je blokiran, a aktivnosti ribarstva gotovo se završile. 1957. izgrađen je nasip između Markena i kopna, Marken je prestao biti otok. Ipak, selo i dalje ima izgled i dojam ribarskog mjesta i otoka. Već više od jednog stoljeća privlači posjetitelje koji su željeli pogledati tradicionalne nošnje i slikovite kuće. Tu smo posjetili obrt za prozivodnju klompa.

Nakon toga , sjeli smo u autobus i krenuli u mjesto gdje se nalaze najljepše i najstarije vjetrenjače . Vjetrenjače su izgrađene u sedamnaestom stolječu.  Tada ih je bilo preko 10 000. Služili su za isušivanje zemlje otete od mora, za praviti ulje , mljevenje brašna . Danas su atrakcija . Zaanse Schans Windmills najpoznatiji je po zbirci dobro očuvanih povijesnih vjetrenjača . Ove vjetrenjače su u vremenu od 1961-1974 premještene na sadašnje mjesto i sada se radi o Muzeju Zaans koji je osnovan 1994.godine. U sklopu muzeja su mnogi muzeji /vjetrenjača, tkalaca, pekarstva i dr.

Nakon toga vratili smo se u Amsterdam ,a treba imati da jutro sviće oko 9 sati , a mrkli mrak već je u 16 sati....

Vožnja kanalima po Amsterdamu .

Naš hotel nalazi se uz kanal i u blizini je agencija putem koje smo išli na plovidbu kanalima . Hladno je bilo , dobili smo dekice , sjeli na zadnji otvoreni dio broda , oboružali se foto aparatom, stavili slušalice u uši , slušali kuda idemo i što vidimo  i na taj način  krenuli u avanturu vožnje po kanalima.

Kanali su zaštitni znak Amsterdama i jedan od razloga zašto neki ovaj grad nazivaju "Sjevernom Venecijom".Put u Amsterdam nije potpun dok se ne provozate brodom po kanalima. Vožnja kanalom može biti relaksirajuća ali i uzbudljiva i možete je načiniti kako u toku dana tako i noću kada su kanali osvetljeni.

Četiri kanala su posebno poznato i to su glavni gradski kanali : Prinsengracht, Herengracht, Keizersgracht i Singel. Ali ima jako mnogo manjih prijatnih kanalića kao što su There Brouwersgracht, Bloemgracht i Leliegracht.

Cijelom vožnjom kanalima slikali smo zgrade , prolazili ispod mostova , vidjeli što se događa u brodovima koji su usideni uz obalu i prenamjenjeni u „kuće na vodi „ u njima se živi i danas takvih kuća ima puno.. Neki su nam iz kreveta mahali . Sutradan smo pješke obilazili mjesta koja smo vidjeli ploveći pored njih....

Tri dana su brzo prošla. Slijedeći put u Amsterdamu obići ćemo mjesta, muzeje koja smo ovaj put propustili....tako nam je lijepo bilo da jedva čekamo ponovni odlazak u Amsterdam...

:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o slici i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.