Moj profil

C.I.A. – Culinary Institute of America

Najstarija kulinarska škola u Sjedinjenim Državama osnovana je 1946. u New Havenu s prvih 50 polaznika. Godine 1972. mijenja ime u Culinary Institute of America s "nezgodnom" skraćenicom C.I.A.

Hodnik savršeno bijelih zidova s jednako uokvirenim fotografijama pomalo podsjeća na bolnički. Na lijevo i na desno, kroz kristalno čista stakla, vide se dugački, mramorni stolovi. Tu, nijemi i u milimetarskom redu, spavaju mikseri, zdjele, daske, noževi. Sjajni kao zrcalo, već na prvi pogled hladni, nakon dugog radnog dana, leže mirni i isključeni. Poput vojske patuljaka u sjajnim oklopima, spremni da krenu u nova osvajanja i podvige. Malo dalje, tajanstveno su odškrinuta prozirna vrata ogromnih pećnica na nekoliko katova. Unutra čekaju prazni plehovi svih veličina i oblika.

Nekoliko koraka niže, iz hodnika promatram istu takvu kuhinju u punom pogonu. Ljepljive, karamelizirane jabuke na štapićima suše se poredane poput balerina, jednakih oblika i boja, uspijevajući progurati svoje mirisne molekule preko stakla i silikona i metalnih vratiju. Mladić s tetovažom na zapešću mijesi komad tijesta i mađioničarskim trikovima ga pretvara čas u dugačku zmiju, pa ih kida, pa zamata u rolice, pa posipa i premazuje i prebacuje u lim. Brašno i šećer lete zrakom i padaju po mramornoj površini veseljem prvog snijega. Do njega je bucmasta djevojka s kapicom i rukavicama. Komuniciraju očima, poput desne i lijeve ruke, nijemi i besprijekorno uigrani.

Culinary Institute of America nije obična škola za kuhare. Usudila bih je nazvati "sansnova" za svakoga čiji snovi mirišu na vaniliju ili češnjak. 

Najstariji kulinarska škola u Sjedinjenim Državama osnovana je 1946. u New Havenu, Connecticut, s prvih 50 polaznika koji su se dijelili na dijetetičare, kuhare i slastičare. Godine 1972. mijenja ime u Culinary Institute of America (s "nezgodnom" skraćenicom C.I.A.) te seli u bivši jezuitski samostan St. Andrew-on-Hudson, u mjestu Hyde Park, stotinjak kilometara sjeverno od New Yorka, u dolini rijeke Hudson. Danas je pohađa nešto više od 2700 studenata koji mogu birati između stotinjak raznih programa studija. Ne radi se samo o bijelim kapama kuhara i slastičara, jer danas se ovdje školuju i budući menadžeri restorana, prehrambenih lanaca, cateringa, proizvodnje vina, voditelji kuhinja, a sudeći po bivšim studentima, top chefovi, pisci, televizijske zvijezde. Naime, Institut može računati na zavidan broj uspješnih bivših studenata. Nakon usvojene tehnike, mnogi su krenuli svojim putem slijedeći vlastite korijene i intuiciju, od pisca i televizijske zvijezde Anthony Bourdaina, do talijanske kuhinje Rocca di Spirita, južnjačke Cat Core, havajsko-azijske nove kuhinje Roya Yamaguchija, grčke tradicije s Nickom Livanosom do modernog "Meksika kroz jela" Richarda Sandovala.

Već s parkirališta, Culinary Institute of America nema ništa zajedničko s običnim školama za kuhare. Centar tog malog kuharskog svijeta za sebe je masivna zgrada od crvene opeke, izgrađena na neprimjetnoj uzvisini. Oko administrativnog centra popločeni puteljci vode u 41 opremljenu kuhinju i pekarne, 4 restorana i kafić-slastičarnicu, tradicionalnije učionice, kao i veće dvorane, kazalište, teretanu, bazen, knjižnicu i spavaonice. Sa svojih preko 250.000 posjetitelja godišnje prije bih rekla da se radi o svetištu nego o zanatskoj školi. Ili možda umjetničkoj? Ili poslovnoj? Ili od svega pomalo?

Ako vas put ikad nanese sjeverno uz rijeku Hudson, potražite na karti grad nezaboravnog imena Poughkeepsiea (čitaj: po-kip-si), rodno mjesto jednog od najomiljenijih američkih predsjednika Franklina Delana Roosvelta, kao i poznatog sveučilišta Vassar. Odmah uz njega nalazi se Hyde Park čije guste bjelogorične šume mijenjaju boju iz tjedna u tjedan sve do polovice studenog, kada snijeg poništi jedinstveno kromatsko bogatstvo tzv. "foliagea", jednostavno prevedenog kao "listanje".

Do tada virtualno prošećite portalom Culinary Institute of America te uz ostalo, kliknite na "strani studenti", pa na "riječ studentima". Na otvorenoj stranici vidjet ćete nasmijano lice Splićanke Tee Mamut, buduće slastičarke, koja upravo živi svoj "sansnova".

Izvor noseće slike: Culinary Institute of America, ostale slike: tracy

:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o slici i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.