Moj profil

Masline crne, zelene u salamuri, ulju..i kapare♥☼

99

Ovo prvenstveno pišem za sebe, za svoje omladince..... i da imam sve na jednom mjestu.. Dobila sam puno maslina, pa ih želim  napraviti na više načina..i išla u istraživanje... jedan sam našla u Gospodarskom listu zimnica..  a neke na netu, forumu. Malo mi je savjeta dala za odgorčavanje maslina sephia♥..malo me uputila  za kapare i masline  ivonab♥. No išla sam korak dalje ili nazad, pa ako netko od vas ima znanje  rado bih da me uputite u   spremanje maslina  crnih i zelenih..♥♪♫

Receptiće i komentare te vaša iskustva i znanja  bih rado pospremila  ovdje.. H♥V♥A♥LA♥ Vam♪♫

Ovo prvenstveno pišem za sebe, za svoje omladince..... i da imam sve na jednom mjestu.. Dobila sam puno maslina, pa ih želim  napraviti na više načina..i išla u istraživanje... jedan sam našla u Gospodarskom listu zimnica..  a neke na netu, forumu. Malo mi je savjeta dala za odgorčavanje maslina sephia♥..malo me uputila  za kapare i masline  ivonab♥. No išla sam korak dalje ili nazad, pa ako netko od vas ima znanje  rado bih da me uputite u   spremanje maslina  crnih i zelenih..♥♪♫

Receptiće i komentare te vaša iskustva i znanja  bih rado pospremila  ovdje.. H♥V♥A♥LA♥ Vam♪♫

Sastojci

MASLINE U SALAMURI
1 kg maslina
1,7 l vode
100 gr soli
MARINIRANE CRNE MASLINE
1 kg Crnih maslina Podravka
12 šnita limuna
3 žlice nasjeckanog peršina
2 grančice ružmarina
2 šalice aromatiziranog octa
K A P A R E u O C T U
1kg pupoljaka
1 litra octa kvalitetnog

Priprema

1.

Crne masline, koje se beru u novembru i decembru, zrele su i punog, intenzivnog okusa.

Ove masline uglavnom završe u maslinovom ulju, iako se mogu ostaviti i za jelo.  Crne masline za zimnicu   i spremanje na više načina..

Ljekovita svojstva maslinovog ulja dobro su dokumentirana u znanstvenoj literaturi. Unos ove drevne namirnice pruža zaštitu od kroničnih degenerativnih bolesti i povezuje se sa smanjenim rizikom od bolesti srca, prevencijom karcinoma te jačanjem imunološkog sustava. Također, pripisuju mu se i protuupalna svojstva te zaštitni učinak na želučanu sluznicu.

Maslinovo ulje blagotvorno djeluje na bol u mišićima, na hemoroide, upalu pluća, kožu i kožna oboljenja, prhut, ekcem, psorijazu i gljivične infekcije, a povećava i seksualnu želju. Sjajan je lijek za čir, svrbež, herpes na usni, alergijski dermatitis, ožiljke i male boginje. Ono je dobar djuretik i korisna pomoć za rješavanje bubrežnih kamenaca. Maslinovo ulje će izliječiti i probleme sa sinusima, a ako ga pomiješate s vodom u kojoj se namakao ječam, riješit će i najtvrdokornije začepljenje stolice.

2.

Masline u soli:
U staklenu ili plastičnu posudu slagati red maslina i red soli. Svaki dan dobro protresti kako bi se maslne dobro obližile solju sa svih strana.
Nakon četiri-pet dana u soli, masline se mogu staviti u staklenku i preliti maslinovim uljem. Ovako pripremljene   možemo  zamrznuti u dubokom , pa vaditi po potrebi: kad se odmrznu lagano ih preliti maslinovim uljem i poslužiti.

3.

Masline  prokuhane u salamuri: 
Zakuhati slanu vodu ccca  otprilike na 1 litru vode 8-10 dag soli. Zavrelom  vodom prelijemo masline koje su u drugoj posudi  , ostavimo  da se ohladi, procijedimo i ostavimo da se prosuše  kažu najbolje na buri ( no ja ću ostaviti na rešetki vani na lođi). Ovakve  masline mogu se  staviti u staklenku i preliti maslinovim uljem, ili zamrznuti za  kasniju upotrebu.

4.

Suho soljenje je čest način spremanja maslina u Dalmaciji. Masline stavite u platnenu vreću i uronite je pola minute do najviše minutu u kipuću vodu. Odmah potom u hladnu vodu. Masline složite u staklenke tako da svaki red posolite kuhinjskom morskom solju. Na kg maslina otprilike trebate 5-8 dag soli. Po želji možete dodati lovor, koromač ili ružmarin. Staklenke je potrebno povremeno protresti da masline puste svoju vodu, koja im i daje gorčinu. Ta voda im je ujedno i konzervans, a mora pokriti potpuno plodove. Kod upotrebe masline ocijedimo i ako želimo prelijemo s malo maslinovog ulja. Ukoliko želimo dulje čuvati te masline u njihovu vodu potrebno je dodati neki od konzervansa. Kod mokrog soljenja postupak je isti. Masline uranjamo nekoliko minuta u kipuću vodu, te odmah u hladnu vodu. Potom masline prelijevamo otopinom soli, tj. salamurom 5-8% (na 10 litara vode prokuhamo 50-80 dag soli i ostavimo ohladiti). Prvih 6 do 8 tjedana, svaki tjedan salamura se mijenja, dok se ne prestane pjeniti. Tada se masline stavljaju u staklenke, prelijevaju novom salamurom, a po želji dodajemo nekoliko zrna papra, lovor ili koromač.

Masline se mogu sušiti u peći 6-8 sati na 50 C tako da u plodovima ostane 25-30 % vlažnosti. Možete im po želji dodati i aromatično-začinsko bilje i malo ih posoliti dok se peku. Osušene masline malo posolite i po želji nalijte ulje i stavite ih u staklenku

Konzerviranje crnih maslina Kod crnih maslina najlakši način konzerviranja je suhim soljenjem, mokrim soljenjem i sušenjem, a bitno je da su plodovi ujednačeni i zdravi.

5.

Masline crne  u salamuri II nacin

Masline svježe ubrane  oprati,  očistiti od peteljki slložiti u zemljani ćup i zaliti hladnom vodom. Masline ostaviti par dana i svaki dan promijeniti vodu.  nakon par dana  5 dana   prokuhati vodu i sol pa hladnom salamurom zaliti masline i dobro zatvoriti. Može  ih se vaditi i jesti već nakon 10 dana, ali što duže stoje to su i bolje..Ovo je recept iz  knjižice Gospodarski list pripravljanje domaće zimnice, a ostala saznaja sa neta i informacije od prijatelja  Bože iz Šibenika..

Zelene masline su tvrđe  pa ih  treba udariti malo batićem da napuknu i isto se slože u zemljani ćup  ali stoje u vodi koja se mijenja svaki dan i tako 9 dana. isto se prokuha voda sa soli kao i kod crnih maslina..

Za masline u salamuri našla sam  samo jedan recept  by fanita..

6.

Savjet od prijatelja Bože: Crne masline preliti kipućom vodom  i kad se ohlade rašiti  na  tacnu ( škrovadu) i malo prepeći. Nakon toga politi ih sa malo maslinova ulja, posoliti i tako ih čuvati par dana dok se ne pojedu. Za duži period naravno  treba ih napravit i pozabaviti se sa njima. Masline se operu, izbodu pletaćom iglom, poslože u posudu i sole red po red. Tako posoljene stoje dok ne puste vodu, koju odlijevamo i ponovo solimo, a postupak ponavljamo sve dok masline puštaju vodu. Nakon toga složimo ih u staklenke i prelijemo maslinovim uljem, da  pokrije ulje masline. Po želji  mogu se dodati i začini.   Ovako pripremljene   masline  su jako ukusne..

Za ovaj  drugi način spremanja  crnih i zelenih maslina  u ljekarni  treba kupiti  natrijev hidroksid. Masline potopiti  u plastičnoj posudi s otopinom vode i  natrij hidroksida,  i to na svaku litru vode 2 dag NaOH. U toj otopini crne masline se drže 2 dana, a zelene 3 dana. Kad ih procijedimo, isperemo masline i slijedećih 5-6 dana svaka 24 sata maslinama mijenjamo čistu vodu. Slijedećih 5-6 dana masline držimo u salamuri koju smo skuhali i ohladili i to tako da na svaku litru vode kuhamo 8-10 dag soli. Tada odlijemo salamuru i masline slažemo u teglice, te ih prelijemo novom salamurom ili maslinovim uljem. Ovako spremljene su isto odlične... 

ZELENE MASLINE ZAČINJENE NA SICILIJANSKI
Sastojci: 300 g zelenih maslina u aromatiziranoj salamuri, 5 listova svježe metvice, 4 češnja češnjaka, 1 grančica ružmarina, 1 crvena čili papričica, 1 žlica maslinovog ulja, integralna morska sol.

Masline je potrebno oprati i osušiti, a nakon toga izvaditi koštice te lagano zgnječiti. Potrebno je zgnječiti i češnjeve češnjaka. Sve skupa se stavlja u posudu u koju ste prethodno stavili nasjeckanu papričicu, listove metvice, grančice ružmarina, češnjak, sol i ulje. Masline moraju tako odstajati 2 sata nakon čega se poslužuju..

ZA  UKISELJENE KAPARE ima   RECEPT   od MiraMartinetti..  Malo o kaparama OVDJE...

7.

MARINIRANE CRNE MASLINE
Sastojci: 1 kg crnih maslina, 12 šnita  limuna, 4 lista lovora, 3 žlice nasjeckanog peršina, 2 grančice ružmarina, 2 šalice aromatiziranog octa.

Iz zdravih i mesnatih crnih maslina najprije se vade koštice, a nakon toga se ispiru u vreloj vodi. Kada se ocijede stavljaju se ponovo u mlaku vodu na 2 sata kako bi izgubile gorak okus (odgorčavanje maslina). Nakon toga se masline opet moraju ocijediti i stavljaju se u posudice sa ružmarinom i kriškama limuna. Na kraju se dolijeva ocat i hermetički se posudice zatvore, a konzumiraju se tek nakon 2-3 tjedna..

ZELENE MASLINE U AROMATIZIRANOJ SALAMURI
Sastojci:4 kg zelenih maslina, 4 l vode, 400 g krupne integralne morske soli, 5-8 listova lovora, crvena čili papričica, grančice majčine dušice.

Zelene masline se odabiru za vrijeme same berbe, a najbolje je odabrati one koje su mesnate i zdrave. Stavljaju se u posudu od terakote zajedno sa vodom i soli te se namakaju četiri dana. Nakon toga se ocijede, a salamuru je potrebno zakuhati sa lovorom i čili papričicom. Masline se zatim stavljaju u staklene posude u koje ćete staviti i majčine dušice po želji. Na kraju se sve polije se rashlađenom salamurom i hermetički zatvori. Tako konzervirane masline u staklenkama se čuvaju na mračnom, suhom i hladnom mjestu najmanje mjesec dana prije konzumiranja.

Za odgorčiti masline  dobila sam savjet ..A)očistiti posoliti masline  i kuhačom promiješati svaki dan  par dana  i kad puste dovoljno tekučine  prosušti  spremiti u staklenku i staviti u hladnjak..

B) Masline očišćene prokuhati 1-2 minute   prosušiti malo posoliti, spremiti i zaliti maslinovim uljem.

C) za PECENE MASLINE : Masline crne oprane očišćene od peteljki staviti na 50°C (ventilacijska pećnica)i prosušiti ih par dana i spremiti  u teglicu  posoliti i zaliti maslinovim uljem.

Jako volimo masline i kapare ♥♪♫ ..Evo i nekih mojih recepata na temu maslina kapara    u pretraživanju   ♥♪♫

8.

* Ovdje sam našla od snjeska-st  odličan recept  PRIPREMA MASLINA ZA ZIMU: odlični su savjeti pa pogledajte i komentar#1 od damira1 : Ovaj recept se može upotpuniti i mirisima kako ga rade na Siciliji. U teglicu s odgorčenim maslinama stavi se 5-6 režnjeva češnjaka, režnjevi se ostave u košuljici (ne čiste se), kora od jedne naranče i na grubo nalomljene stabljike koromača (u ovo doba su to samo stabljike bez lišća). Masline dobijaju izvanredan okus.....ulje samo nadolijevati, pošto je ono radi aceta posebnog mirisa, ja to ulje koristim i za razne salate i sl.

 Jako dobar recept za pećene masline na Damirin način..

KOMENTARI  i primjedbe i recepti nakon ovog pisanja recepta..: korisni savjetii sve na jednom mjestu:

Komentar #15 Zoilo kaže:  Samo zrele, zdrave orkule radim ovako: pećnicu uključim na 200°C, masline složim u tepsiju - samo jedan red, kada se pećnica ugrije, ugasim je i stavim unutra  masline i ostavim ih da se ohlade. Obično to radim navečer i  ostavim preko noći u pećnici. Nakon toga ih malo posolim i prelijem sa malo maslinova ulja, da dobiju sjaj. Mogu se i zalediti.

Naknadno sam  naišla na ovaj recept  .Masline na fazanski od giorgia191158 jako mi se dopada recept.

* Naišla sam  i na ovaj od  * ketiprecept  za MASLINE  *...isprobat ću ovo obavezno iduće godine ako masline rode..

Odličan recept od betinne ZELENE MASLINE U ULJU

9.

Kapare u octu

Računa se da jedan grm u povoljnoj godini može dati od 0, 5 – 2, 5 kg cvijetnih pupova, što je kod samoniklih kapara teško reći. Cvijetni pupovi se ostave dva dana u kući da se osuše. Obično se sortiraju po veličini. Skinu se stapke i stavljaju u dobar vinski ocat (kvasinu). Na 1kg pupoljaka ulije se 1 litra octa. Ocat mora biti jak i kvalitetan, jer se inače kapare pokvare. Radi sigurnosti prije octa neki ih posole i ostave u soli dva dana. Potom ih isperu hladnom vodom, te stave u bocu s octom i drže na suncu 10 dana. Poslije toga mijenjaju ocat i malo ga razrijede. Neki pak cvijetne pupove sole. 

Ovako pripremljeni kapari omiljeni su zažin i dodatak jelu. Okus im je trpak, gorak, aromatičan i malo kiseo. Cvijetovi sadrže eterična ulja, pa se koriste i  u ljekarstvu. 

10.

ODGORČAVANJE I KISELJENJE MASLINA  

Odgorčavaju se 1,8-postotnom otopinom tehničkoga natrijeva hidroksida lužine uz dodatak 2-postotne kamene kuhinjske soli. Odgorčavanje pri temperaturi 20-25 C traje oko 12 i više sati ako su masline krupne. Smatra se da su masline odgorčene kad lužina prodre do 2/3 koštice. Plodovi se ispiru od ostatka lužine tehnološkom vodom 3 - 4 dana mijenjajući je svakih 12 sati. Potom se stavljaju u salamuru otopina kuhinjske soli (8-10-postotne).

Tako se odgorčavaju i crne masline. To je brz način vezan uz kemikalije, što otežava rad u malom kućanstvu, pa se može primijeniti i stari način konzerviranja zelenih maslina. Zeleni se plodovi umiješaju i umoče u kašu pepela i vapna i drže dok im meso ne požuti do koštice. Za 10 kg plodova uzima se 6 kg pepela i 3 kg vapna. Plodove potom valja oprati i staviti u vodu 8-10 dana. Vodu treba mijenjati svaki dan. Kad se kušanjem ustanovi da meso više nema okus na lužinu, vodu izlijte, a nalijte 10-postotnu salamuru uz dodatak koromača ili lovorova lišća. Plodovi moraju biti posve uronjeni u tekućinu, jer inače mijenjaju boju.

Jedan je od najlakših i najjednostavnijuh načina konzerviranja crnih maslina suho soljenje, mokro soljenje i sušenje, a plodovi moraju biti ujednačeno zreli i zdravi. U Dalmaciji se zrele masline često konzerviraju suhim načinom soljenja. Stavite ih u platnenu vreću ili PVC-vreću i pola minute do najviše jedne minute uronite i držite u kipućoj vodi. Potom ih uronite odmah u hladnu vodu i poslažite u staklenke, a svaki sloj pospite kuhinjskom morskom solju, tako da na 1 kg plodova dodate 5-8 dag soli.

Možete po želji dodati i usitnjene začine - lovor, ružmarin ili komorač. Napunjenu staklenku povremeno protresite kako bi iz njih što prije iscurila vegetabilna voda, jer ta im voda i daje gorčinu. Ta voda mora prekriti plodove, jer ih tako i djelomično konzervira. Prije upotrebe možete masline preliti maslinovim uljem. Ako masline želite čuvati dulje, u tu izlučenu vodu možete dodati neki od konzervansa. Pri mokrom soljenju postupak je isti kao i pri suhom. U kipuću vodu uronite masline malo dulje od dvije do tri minute i odmah potom uronite u hladnu vodu. Pri tom se postupku sol dodaje kao otopina, tj. salamura u koncentraciji 5-8 posto, odnosno 50-80 dag na 10 litara vode. Prvih šest do osam tjedana, svakih 6-7 dana salamura se mijenja dok se ne prestane pjeniti. Poslije toga stavite plodove u staklenku sa salamurom uz dodatak po želji nekoliko zrna papra i lovora

Posluživanje

Ovo sam našla  na netu  interesantno je i doslovce  kopirala sam ovdje..citiram:

Interesiralo me uvijek kako spraviti zelene masline da budu kao one konzervirane u salamuri iz butige, čvrste, cijele, slane i trajne. Obično ljudi zelene masline natuku pa ih kišaju u vodi više dana da izgube gorčinu, kasnije ih zapare sa moračem da dobiju aromu. Tako spravljene masline su odlične, ali ne mogu dugo stajati i moraju se brzo pojest jer propadnu u vodi.
Prije dvije godine sam se malo više zainteresirao kako odgorčiti i konzervirati zelene masline i došao do dva zanimljiva načina.
Prvi način je starinski, a radi se na način da za otprilike 10 kila maslina nam treba otprilike 6 kila pepela i 3 kila ugašenog vapna (klaka).

U neku veću posudu ulijemo vode i napravimo rijeđu kašu od klaka i pepela i stavimo unutra masline, masline i kašu svaki dan miješamo. Masline stoje u toj otopini oko 7 dana, može i više i manje to ovisi o jačini lužine koja se tako dobije, ustvari dok meso masline ne požuti sve do pice. Masline bi trebale biti pokišane skroz u otopinu, jer inače u doticau sa zrakom malo pocrne, ali to upoće ne smeta.
Nakon toga masline pokišamo u posudu sa hladnom vodom i tu vodu mijenjamo svaki dan narednih 5-6 dana, da bi isprali lužinu iz njih.
Onda ih stavljamo u tegle sa salamurom (10 % soli).


Drugi način je malo više kemijski, ali meni puno draži, za njega nam je potreban natrij hidroksid (NaOH), ili ti soda kaustika.
Bilo mi je malo teško doći do nje, jer je u apotekama više ne prodavaju, ali našao sam je u poljoprivrednoj apoteci jer se sa njom ispiru bačve.
Dakle napravi se 2 % otopina natrijeva hidroksida u vodi (20dkg na 10 lit.) i u nju se stave masline, koje stoje u otopini 12 sati, naravno pokišamo i njih cijele u otopinu.
Ova lužina je malo jača pa treba biti oprezniji s njom i isprat ruke sa čistom vodom iza posla.
Nakon odgorčivanja i njih također ispiremo u čistoj hladnoj vodi koja se mjenja svaki dan oko 6-7 dana. Onda ih stavljamo u tegle sa par grančica morača i ulijemo salamuru. Ostavite ih par dana da odstoje u salamuri sa moračem prije nego što ih probate. Ovako konzervirane mogu stajati u teglama i godinu dana. Probajte, masline ispadnu izvrsno:

  • Masline(13)
  • Zimnica(3)
  • Zimnica slana(1)
  • Maslinki(1)
  • Probati(1)
  • Shpajz(1)
  • Kapar(1)
  • Uljui-kapare(1)
  • Zelene-u-salamuri(1)

26

Tebi također lijep pozdrav 👍👋

P.s. slike su u galeriji 🙂

Ovako je ispalo drugima