Engleska pita od jabuka

  • Neka prava zadržana
Objavljeno:
16.05.2008.
Autor: Nadia777
Nadia777 avatar
Beograd, Srbija
ocjenaocjenaocjenaocjenaocjena
Trenutna ocjena 5  (14 glasova)

Sastojci

Testo:
250 gr brašna
175 gr margarina
6 kašika ledene vode
malo (kašičica) soli
Punjenje:
5-6 kiselijih jabuka
1 limun sok i kora
50 gr suvog grožđa
1 vanilin šećer
2 pune kašike šećera
1 kašika gustina
1 kašičica cimeta
Finale:
oko pola tegle pekmeza ili marmelade od kajsija
100 gr šećera u prahu
1 belance

Priprema

1. Stavite vodu u frižider da se hladi, najmanje oko pola sata pre početka pravljenja kolača. Potrebno je da bude zaista hladna.

2. Sipajte brašno u posudu dodajte malo soli. Promešajte da se so i brašno sjedine.

3. Izmrvite margarin na kockice i dobro ga izgnjavite rukom. Potom dodajte po malo brašna i sve vreme mesite.

4. Kada je brašno pri kraju, počnite da dodajete kašiku po kašiku vode. Nekada se desi da vam je potrebno manje od 6 kašika vode. Testo mora da bude glatko, masnjikavo i da se odvaja od prstiju. Ako vam je isuviše suvo, bolje dodajte još malo margarina, nego vode.

5. Testo podelite u dve lopte. Veću ćete razviti na dno posude, a manja će poslužiti kao ‘’poklopac’’ pite. (E sad, u zavisnosti od toga koliki je pleh u kome pečete kolač, može se desiti (govorim iz iskustva) da vam nedostaje testa za prekrivanje pite. U tom slučaju pomešam oko 100 gr brašna s ostatkom od 75 gr margarina, kašikom hladne vode i umesim ga s preostalim testom. To mi uvek bude dovoljno za pleh prečnika 28cm).

6. Pleh u kome se pita peče dobro namastite i pospite brašnom. Razvite donji deo testo i stavite ga u pleh. Izbockajte viljuškom testo.

7. Sada radite fil. Oljuštite jabuke i iseckajte ih na kockice. Ja volim što sitnije.

8. Jabuke pospite sokom od limuna, da ne bi potamnele. Potom umešajte i suvo grožđe, koru od limuna, šećer, vanilin šećer, gustin i cimet. Ko voli može dodati i malo muškatnog oraščića. Ja recimo ne štedim na cimetu i dodam čak dve kašičice.

9. Fil dobro promešati i ravnomerno posuti preko testa.

10. Potom prekriti pitu ‘’krovom’’ od testa i krajeve dobro spojiti, pritiskajući ih viljuškom po obodu, tako da ostanu reckavi otisci. Izbockajte gornji sloj testa, da pita može da ‘diše’.

11. Pitu peći u rerni zagrejanoj na 200 stepeni oko 40 minuta. Kada krajevi tek malo potamne i odvoje se od ivice, pita je gotova.

12. Čim je izvadite iz rerne, prekrite je ravnomerno pekmezom od kajsija.

13. Stavite je sa strane da se ohladi, a onda možete (mada nije obavezno) da dodate i glazuru od belanca i prah šećera. Glazuru ćete napraviti tako što ćete umutiti jedno belance i u njega postepeno dodavati šećer u prahu. Kada dosegnete željenu gustinu, glazuru prelijte preko pite i ostavite da se malo stegne.

Moja bilješka: