Pitanje
Da nisam po restoranima probala one fine, mekane, velike lignje, bilo punjene bilo sa žara, ne bih ni znala da je moje kulinarsko umijeće, barem što se lignji i hobotnica tiče, pravi fijasko. Ne znam u čemu je kvaka, ali kako god se trudila i čije god savjete slušala, one se smanje, skvrče, otvrdnu i budu žilave. Ili postanu mekane, ali triput manje. Molim vas da mi objasnite kako se pripremaju i koliko traje pojedina faza pripreme.
Pitanje: crtica, 03.06.2005.
Odgovor
Prvenstveno je važno nabaviti kvalitetnu lignju po mogućnosti iz našega mora. Kada ju kupite trebate je odmah očistiti i pripremiti istoga dana.
Kod pripreme, lignje nikad ne pecite na hladnom ulju već na dobro zagrijanoj ploči grilla ili tavi sa malo masnoće. Lignje pecite na temperaturi od 180 - 200°C uz često okretanje da vam postepeno dobivaju zlatno žutu boju i da se ne isušuju. Pritom vodite računa da ih prilikom pečenja lagano premazujete uljem i da ih nema previše u tavi. Kod pečenja lignje nemojte pokrivati poklopcem ili folijom jer će vam se u protivnom zbog prevelike vlage lignje smanjiti.
