glavni sadržaj ove stranice | glavna navigacija

Pitanje

Pročitala sam u knjizi dr. I. Kuliera (elektronska knjiga o zdravoj hrani, prehrani i zdravlju) da se prije pravljenja tijesta za tortilje, kukuruzno brašno noć prije namače u “lajmu”, tj. kalcij-oksidu. Molim malo pojašnjenje, tj. što je to i gdje se može nabaviti ili kupiti?

Pitanje: Barbara, 29.06.2006.

Odgovor

To je malo teži problem jer ga osim na selu i na skladištima građevnog materijala - nema. Naime radi se o gašenom vapnu (tekući mliječni dio) a svrha jest da tortilja omekša i postane "ljepljiva" tj. da drži skupa. Ja ne znam da li se kalcij-oksid može dobiti osim tamo gdje se prodaje građevinski materijal ili moguće u željeznarijama. Prema tome, bojim se da ćete morati odustati ili ćete nabaviti gotove tortilje.

Neki postupci u prehrambenoj tehnologiji izgledaju čudni, ali uvjeravam vas da imaju svoju svrhu isto kao što primjerice ima svrhu uklanjanje viška tanina iz crnog vina jer je previše trpko i lupanje mesa u svrhu da odrezak postane mekši nakon pečenja.

Autor: Ignac Kulier, dr. sc.
Ignac Kulier avatar

Nutricionist te specijalist za dojenačku i dječju hranu dugogodišnjim djelovanjem pokriva područje na relaciji hrana-zdravlje. Objavio je preko 50 stručnih i znanstvenih radova i desetke knjiga o prehrani.

Tagovi ( Što su tagovi? )

Tagiranje sadržaja jedna je od mnogih privilegija registriranih korisnika coolinarika kluba. Registrirajte se, pa da počnemo!

Klub Coolinarika

Cool Chef

ratatouille avatarratatouille
perth, Australija

Život u dalekoj Australiji nije ju spriječio da bude dio cool ekipe. Sklona je eksperimentiranju u kuhinji, a rezultat su zamamna jela koja marljivo bilježi fotoaparatom. Čestitamo!

Vaš recept tjedna

Pretplatite se na newsletter
glavni sadržaj ove stranice | glavna navigacija